|
پنج شنبه ۶ آذر ۱۳۹۹ الخميس ١٠ ربيع الثاني ١٤٤٢ Thursday, November 26, 2020
کد خبر: 987747
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۹/۰۴/۱۱ - ۰۴:۴۱
هشدار صریح ظریف به آمریکا در نشست شورای امنیت
چنانچه بار دیگر شورای امنیت تعلل ورزد، به منزله یک نسل عقبگرد در چند جانبه گرایی و حاکمیت قانون خواهد بود.
ظریف  هشدار صریح ظریف به آمریکا در نشست شورای امنیت
به این مطلب امتیاز دهید
75% 25% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، وزیر امور خارجه ایران درباره تمدید تحریم تسلیحاتی گفت: در صورت وقوع چنین سناریویی، گزینه‌های ایران که در حال حاضر هم به طرف‌های برجام اطلاع‌رسانی شده قاطع خواهند بود و مسئولیت کامل آن به عهده ایالات متحده یا هر طرف دیگری خواهد بود که به آن کمک کند یا در برابر رفتار غیرقانونی این کشور مماشات به خرج دهد.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در نشست شورای امنیت درباره قطعنامه ۲۲۳۱ سخنرانی کرد که اهم اظهارات وی را در ادامه می‌خوانید:
چنانچه بار دیگر شورای امنیت تعلل ورزد، به منزله یک نسل عقبگرد در چند جانبه گرایی و حاکمیت قانون خواهد بود.

همه ما طی سال های گذشته شاهد بوده‌ایم که چگونه یکجانبه گرایی بدخواهانه آمریکا به صورت هدفمند به نهادها و همکاری‌های بین المللی هجمه کرده است.

حتی یک جلسه شورا برای نکوهش دولت آمریکا یا حداقل برای بررسی نقض های مکرر آن تشکیل نشده است. درعوض، برخی از اعضای اروپایی شورا در فکر تخریب بیشتر قطعنامه و شورا هستند در حالی که نسبت به تعهدات خود در مورد برجام پایبند نیستند

آمریکا منطقه را با فروش بی‌ثبات‌کننده سلاح می‌دوشد، به صورت نظام‌مند از تروریست‌ها حمایت می‌کند و به جنایت‌های یمن کمک مادی ارائه کرده است.

آمریکا با برخی از عمال خود به دبیرخانه فشار آورد تا یک خوانش گمراه کننده از قطعنامه 2231 را اتخاذ کند
دبیرخانه را وادار به اتکا به ادعاهای خودساخته و اسناد جعلی برای تهیه یک گزارش کاملاً غیرحرفه‌ای می کنند
چنانکه در نامه رئیس‌جمهوری اسلامی ایران به طرف‌های باقی‌مانده در برجام تصریح شده، اعمال هر گونه محدودیت جدید توسط شورای امنیت بر خلاف تعهدات بنیادی در قبال مردم ایران است.
در صورت وقوع چنین سناریویی، گزینه‌های ایران که در حال حاضر هم به طرف‌های برجام اطلاع‌رسانی شده قاطع خواهند بود. و مسئولیت کامل آن به عهده ایالات متحده یا هر طرف دیگری خواهد بود که به آن کمک کند یا در برابر رفتار غیرقانونی این کشور مماشات به خرج دهد.
«جامعه بین الملل و به خصوص این شورا باید از مدت‌ها پیش دولت ایالات متحده را بابت اقدامات غلطش، از جمله تلاش‌های مخرب آن برای راه‌اندازی تروریسم اقتصادی علیه کل ملت ایران، محروم‌سازی دلبخواه مردم ایران از غذا و دارو و وارد آوردن خسارت‌های جبران‌ناپذیر به اقتصاد و زندگی روزمره مردم پاسخگو می‌کردند.»

در حالی که جمهوری اسلامی ایران در کلام و عمل ترجیح و تمایل خود برای تعامل سازنده را نشان داده ما برای تأمین امنیت، ثبات یا رفاه خودمان به دیگران وابسته نیستیم.به همین دلیل است که بیش از ۴۰ سال فشار آمریکا علیه ما- خواه از طریق سیاه‌نمایی، جنگ، تحریم یا ترور و از جمله با ترور بزدلانه قهرمان منطقه‌مان در مبارزه با تروریسم، سردار قاسم سلیمانی- نتوانسته است ایران را به زانو در بیاورد یا روی محاسبات مردم ما برای تصمیم‌گیری اثر بگذارد.

مایلم سخنرانی خود را با همان عباراتی آغاز کنم که نخست وزیر مصدق 59 سال پیش در این شورا به کار برد.

«شورای امنیت تاسیس شد تا ملل بزرگ و کوچک به طور یکسان بتوانند دور یک میز بنشینند و برای حفظ صلح مطابق با اهداف و اصول ملل متحد هم کاری کنند. شورا نمی تواند وظیفه خطیر خود را انجام دهد...مگر اینکه قدرت های بزرگ به اصولی که شورا برای محقق کردن آنها ایجاد شده احترام بگذارند»
دو سال بعد، وی در کودتای سیا برکنار شد
 

فارس

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top