|
شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ السبت ٢٥ ذو الحجّة ١٤٤١ Saturday, August 15, 2020
کد خبر: 988510
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۹/۰۴/۱۹ - ۱۹:۱۴
رئیس سابق موساد: اسلام شیعی، عامل وحدت ایرانیان است
رئیس سابق موساد گفته است که اسرائیل اسرائیل نمی‌تواند مانع تبدیل شده ایران به قدرت اتمی شود. به باور او، اسرائیل اما می‌تواند با هوشمندی مانع از استفاده از این جنگ‌افزارها علیه خود شود.
شابتای شابیت، رئیس سابق موساد رئیس سابق موساد: اسلام شیعی، عامل وحدت ایرانیان است
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، روزنامه "تایمز اسرائیل" با شابتای شابیت، رئیس سابق موساد، مصاحبه‌ای درباره ایران انجام داده است.

 

شابتای شابیت در فاصله زمانی ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۶ مسئولیت موساد را برعهده داشت. او  مدت دو سال و نیم نیز در ایران زندگی کرده است.

 

شابیت  در این مصاحبه گفته است : «ایرانیان ملت یکدستی نیستند. حدود سی و پنج گروه قومی در این کشور وجود دارد و آنچه آنان را تاکنون به هم وصل کرده، اسلام شیعی بوده است.»

 

رئیس سابق موساد بر این باور است که ایران دیر یا زود به قدرت اتمی تبدیل خواهد شد و اسرائیل نیز نمی‌تواند مانع از چنین امری باشد.

 

شابتای شابیت اما معتقد است که اسرائیل می‌تواند مانع از استفاده ایران از جنگ‌افزارهای هسته‌ای گردد. به باور او، توافق هسته‌ای با ایران در دوره زمامداری باراک اوباما، عملا دستیابی ایران به بمب اتمی را ۱۵ سال به تعویق می‌انداخت.

 

او می‌گوید که ۱۵ سال زمان زیادی است و خیلی از تحولات می‌توانست ظرف این مدت صورت گیرد اما خروج آمریکا از توافق هسته‌ای توسط دونالد ترامپ به امکان دسترسی ایران به جنگ‌افزارهای هسته‌ای شتاب بخشیده است.

 

او در مصاحبه خود گفته است که «من درباره این موضوع همچون یک سیاستمدار و یا یک چهره مطرح در انظار عمومی سخن نمی‌گویم، من به عنوان یک مامور اطلاعاتی درباره این موضوع نظر می‌دهم.»

 

شابیت می‌گوید بدترین سناریو قابل تصور این است که ایران به فعالیت‌های هسته‌ای خود ادامه می‌دهد و به یک قدرت اتمی تبدیل می‌شود.

 

به نوشته دویچه وله، رئيس سابق موساد بر این باور است که تلاش ایران برای دستیابی به جنگ‌افزار هسته‌ای تنها مربوط به اسرائیل نمی‌شود. به باور او، رویکرد ایران در این زمینه از جمله متوجه آمریکا و کشورهای دیگر است.

 

شابتای شابیت می‌گوید که سیاست درست در برابر تبدیل شدن ایران به یک قدرت اتمی، سیاستی است که در دوران جنگ سرد بین دو قدرت بزرگ جهان حاکم بود.

 

به باور رئیس سابق موساد، اسرائیل باید همه تلاش خود را به کار گیرد که ایران امکان استفاده از بمب هسته‌ای علیه آن را نیابد.

 

106

کلیدواژه ها:
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
پربیننده جام آر اس اس ادامه
پربیننده های امروز آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top