|
پنج شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ الخميس ٢٠ رجب ١٤٤٢ Thursday, March 4, 2021
کد خبر: 989895
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۹/۰۵/۲ - ۲۰:۱۵
یک ویروس ناچیز، نتانیاهو را رسوا کرد
"در پایان موج اول کرونا به نظر می‌رسید که نتانیاهو یک دهه دیگر در قدرت باقی خواهد ماند ... نهایتا یک ویروس ناچیز واقعیت او را برملا کرد... ثابت کرد که او اصلا نمی‌داند که چطور باید اسرائیل را اداره کرد."
اعتراضات اسرائیل یک ویروس ناچیز، نتانیاهو را رسوا کرد
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، وقتی موج نخست همه‌گیری کووید-۱۹ وارد سرزمین‌های اشغالی شد، بنیامین نتانیاهو حضوری بسیار پررنگ در اخبار داشت و بدون پاسخ دادن به پرسش‌های خبرنگاران مستقیما با مردم صحبت می‌کرد، نسبت به خطرات پیش رو هشدار می‌داد و محدودیت‌ها و قرنطینه‌هایی که اعمال می‌کرد عموما با موافقت عامه همراه بود.

 

چند ماه بعد، حالا اسرائیل درگیر موج دوم کرونا شده و مشکلات اقتصادی نیز دارد بیش از پیش فشار می‌آورد و به نظر می‌رسد که اعتماد مردم به اقدامات نخست‌وزیر به این بحران از بین رفته است و جایش را به اعتراضات روزانه خیابانی و انتقادات تند رسانه‌ای داده است.

 

این اعتراضات گرایش‌های مختلف سیاسی را گرد هم آورده است؛ اتحادی متشکل از فعالان ضدفساد که هدفشان خلع نخست‌وزیر است، صاحبان مشاغل و کسانی که کارشان را به خاطر تعطیلی‌های ناشی از کووید-۱۹ از دست داده‌اند و معترضان دموکراسی‌خواهی که به محدودیت‌های فراگیر مصوب دولت و نظارت ضعیف کنست اعتراض دارند.

 

نتانیاهو در حال حاضر دارد به خاطر اتهاماتی چون رشوه و فساد محاکمه می‌شود.

 

معترضان او را به اعمال "استبداد کرونایی" متهم می‌کنند و می‌گویند او که از این بحران برای تحکیم قدرت خود استفاده کرده و با مدیریت غلط، واکنش دولت به این همه‌گیری، دو خرابی به بار آورده است: افزایش مجدد تعداد مبتلایان از یک طرف و رشد بی‌کاری و ادامه تعطیلی بخش‌های قابل توجهی از اقتصاد از طرف دیگر.

 

یکی از عناصر برجسته اعتراضات اخیر، حضور سنگین جوانانی است که عمدتا شغل و امنیت اقتصادی خود را در جریان این بحران از دست داده‌اند و برنامه‌هایشان برای آینده مختل شده است.

 

حالا باور عمومی بر این است که کابینه نتانیاهو بعد از مهار موفق موج اول ویروس با اعمال سریع محدودیت‌های سخت‌گیرانه بهداشتی، در بازگشایی مجدد عجولانه عمل کرد و سامانه مناسبی نیز برای ردگیری تماس‌ها که می‌توانست مانع شیوع مجدد کووید-۱۹ شود ایجاد نکرد.

 

همچنین افشای بی‌توجهی مقامات اسرائیلی به دستورالعمل‌های بهداشتی در رسانه‌ها باعث شد که صهیونیست‌ها نیز کمتر به قوانین احترام بگذارند. با کاهش اعتماد عمومی به تصمیم‌گیری‌های دولت، تلاش کابینه برای تعطیلی مجدد با مقاومت کنست و بعضی از بخش‌های جامعه روبه‌رو شد و در بعضی موارد حتی نافرمانی مدنی نیز رخ داد.

 

بی‌اعتمادی چنان فراگیر شد که حتی یکی از کمیسیون‌های نظارتی کنست که ریاستش به عهده یکی از هم‌حزبی‌های بنیامین نتانیاهو در لیکود است، نیز محدودیت‌های جدید مصوب هیات دولت را لغو کرد و گفت که دولت آمار دقیقی برای توجیه تعطیلی مجدد پلاژها، استخرها، سالن‌های ورزشی و رستوران‌ها ارائه نکرده است.

 

هفته پیش صاحبان چند رستوران اعلام کردند که زیر بار دستور دولت برای تعطیلی مجدد نخواهند رفت و کابینه نتانیاهو نیز مجبور شد که این فرمان را به تاخیر بیاندازد و نهایتا نیز توسط کمیسیون مجلس لغو شد.

 

نتانیاهو در واکنش به این ناآرامی‌ها از برنامه جدیدی برای کمک‌های اقتصادی رونمایی کرد و به همه اسرائیلی‌ها قول وام بلاعوض داد، اما بعدا مجبور شد این برنامه را عوض کند، چرا که انتقادات زیادی به خاطر کمک مالی یکسان فارغ از سطح درآمد شد. به نظر برخی از مفسران رسانه‌ای این کار پرداخت رشوه بود.

 

او حتی در توییتر خود عکسی از پرچم فلسطین در یکی از اعتراضات منتشر کرد و مدعی شد که ایهود باراک، نخست‌وزیر سابق اسرائیل، صحنه‌گردان این ناآرامی‌هاست.

 

به گزارش بی بی سی، برخی از کارشناسان می‌گویند که این اعتراضات نتانیاهو را تکان داده و با این واکنش‌ها هدفی جز بی‌اعتبار کردن آن‌ها ندارد.

 

روگل الفر، نویسنده روزنامه هارتص، می‌گوید "در پایان موج اول کرونا به نظر می‌رسید که نتانیاهو یک دهه دیگر در قدرت باقی خواهد ماند و کسی توان رقابت با او را نخواهد داشت. اما او بر اسرائیل حکومت نمی‌کند. نهایتا یک ویروس ناچیز واقعیت او را برملا کرد... ثابت کرد که او اصلا نمی‌داند که چطور باید اسرائیل را اداره کرد."

 

حتی در روزنامه اسرائیل هیوم که معمولا طرفدار نتانیاهو است، نیز انتقاداتی مطرح شده و متی توکفلد، گزارشگر سیاسی این روزنامه، عملکرد دولت ائتلافی شکننده اسرائیل را ناکارآمد توصیف کرده است.

 

به نوشته او "دولت فعلی که قرار است با بحرانی شدید برخورد کند، در عمل دولتی آشفته است. نتانیاهو هرگز اینچنین با محدودیت‌های قدرت مواجه نشده بود."

 

106

کلیدواژه ها:
انتخابات ۱۴۰۰ ار اس اس آر اس اس
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top