|
سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ الثلاثاء ١٤ ذو الحجّة ١٤٤١ Tuesday, August 4, 2020
کد خبر: 990568
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۹/۰۵/۹ - ۱۴:۴۵
بخشنامه ای که باعث رونق و جهش تولید شد
براساس بخشنامه اخیر قوه قضاییه با هدف حمایت از واحد‌های تولیدی از این پس دستگاه قضا به شکایات بانک‌های متخلف رسیدگی نخواهد کرد.
جهش تولید بخشنامه ای  که  باعث  رونق  و جهش  تولید  شد
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز،  یکی از مشکلاتی که در سال‌های اخیر افزایش پرونده‌های مفتوح در دستگاه قضا را به همراه داشته است مربوط به واحد‌های تولیدی و شکایت بانک‌ها از مشتریانی می‌شود که توان پرداخت سود و جریمه غیر متعارف وام اخذ شده از بانک را نداشتند.


باتوجه به این موضوع چندی پیش بخشنامه‌ای از سوی رییس قوه قضاییه با هدف حمایت از واحد‌های تولیدی ابلاغ شد که براساس آن از این پس قوه قضاییه به شکایات مطرح شده از سمت بانک‌ها و موسسات اعتباری که به دریافت سود و جریمه تسهیلات، بیشتر از نرخ اعلام شده توسط بانک مرکزی اقدام و در جریان این تخلف به مشکلات قضایی با مشتریان خود برمی‌خورند رسیدگی نخواهد کرد.


این بخشنامه در حالی صادر شد که بسیاری از این پرونده‌های مفتوح در دستگاه قضا که بخشی از آن‌ها مربوط به واحد‌های تولیدی بود در بسیاری از موارد تعطیلی واحد‌های تولیدی تسهیلات گیرنده را به دنبال داشت و از سویی سبب بیکاری کارگران و مصادره اموال به نفع بانک‌ها شده بود.


نکته مهم این است که بخش قابل توجهی از این قرارداد‌ها در میزان سود و جریمه مورد توافق میان بانک و مشتری، رقم‌های اعلامی از سوی بانک مرکزی به عنوان مرجع صلاحیت دار تبیین عملکرد صحیح بانک‌ها را نادیده گرفته و بانک‌ها معمولا اعداد بالاتری را برای سود و جریمه دیرکرد وام‌های خود به مشتریان تحمیل می‌کردند.


براساس این بخشنامه در صورتی که بانک یا موسسه اعتباری چنین قراردادی که بالاتر از نرخ‌های اعلامی از سمت بانک مرکزی باشد را با مشتریان خود منعقد و سپس در اجرای آن با مشتری به اختلاف برخورد، دستگاه قضا شکایات را پیگیری نخواهد کرد و از این پس بانک‌ها هیچ ضمانت اجرایی برای پیگیری مطالبات غیر متعارف و غیر قانونی خود نخواهند داشت.


پس از صدور این بخشنامه غلامحسین شافعی رییس اتاق بازرگانی با ارسال نامه‌ای به رییس قوه قضاییه از ابلاغ بخشنامه اخیر این قوه در مورد خودداری مراجع قضایی از صدور حکم مازاد بر مصوبات بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار قدردانی کرد.

 

نامه شافعی به بخشنامه‌ای اشاره دارد که اخیرا از سوی رییس قوه قضائیه صادر شده و در آن خطاب به مراجع قضایی سراسر کشور، بر خودداری از صدور حکم مازاد بر مصوبات بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار در پرونده‌های مربوط به اخذ سود و جریمه تسهیلات بانکی تاکید شده است.در متن این نامه از سوی رییس اتاق بازرگانی تاکید شده است که بخشنامه مذکور تاثیر بسیار زیادی در جهت پیاده‌سازی مؤثر قانون بهبود مستمر فضای محیط کسب‌وکار، رونق و جهش تولید دارد.

 

متن کامل نامه رییس اتاق ایران به شرح زیر است:

حضور محترم حضرت آیت اله جناب آقای دکتر سید ابراهیم رئیسی

ریاست محترم قوه قضائیه

سلام‌علیکم

 

احتراماً، با آرزوی توفیق الهی برای حضرت‌عالی و همکاران محترمتان به استحضار می‌رساند بخشنامه اخیر جنابعالی به مراجع محترم قضائی سراسر کشور در خصوص اخذ سود و جریمه تسهیلات بانکی بیشتر از نرخ سود اعلامی بانک مرکزی توسط بانک‌ها و مؤسسات اعتباری از مشتریان که بخش اعظمی از آن فعالان اقتصادی هستند و دستور اکید مبنی بر رعایت این مقررات و خودداری از صدور حکم مازاد بر مصوبات بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار، سبب خرسندی فعالان اقتصادی شد.این تصمیم تأثیر بسیار زیادی در جهت پیاده‌سازی مؤثر قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار، رونق و جهش تولید که مورد تأکید مقام معظم رهبری در سال جاری است، خواهد داشت.

 

در پایان نامه رییس اتاق بازرگانی به رییس قوه قضاییه آمده است:

اینجانب بر خود وظیفه می‌دانم به نمایندگی از روسا و اعضای اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سراسر کشور و تشکل‌های اقتصادی عضو اتاق مراتب سپاس و امتنان تمامی فعالان اقتصادی را به محضر حضرت‌عالی ابراز داشته و از توجهات خاص و اشراف کامل آن برادر ارزشمند به مسائل موجود حوزه‌های اقتصادی که رفع آن‌ها سبب رشد و بالندگی این بخش مهم کشور می‌شود، تشکر و قدردانی نمایم.مزید تاییدات جنابعالی را از خداوند قادر سبحان مسئلت دارم.

 

میزان

2025

کلیدواژه ها:
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top