|
چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ الأربعاء ١٣ جمادى الثانية ١٤٤٢ Wednesday, January 27, 2021
کد خبر: 990755
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۹/۰۵/۱۱ - ۱۹:۳۱
از صفرتا صد مالیات و اظهارنامه‌های مالیاتی
تیر ماه برای دارندگان کسب‌وکار یک کابوس عظیم است.
. از صفرتا صد مالیات و اظهارنامه‌های مالیاتی
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

تیر ماه برای دارندگان کسب‌وکار یک کابوس عظیم است. کابوسی که در آن، اشخاص باید فیش حقوقی و اظهارنامه مالیاتی خود را به اداره امور مالیاتی تسلیم کنند. امسال، به علت شیوع کرونا ممکن است این کابوس ترسناک‌تر از سال‌های گذشته نیز شده باشد. پر کردن جداول مربوط به فرم اظهارنامه به شکلی که هیچ‌ اشتباهی در آن صورت نگیرد و تخلفی از قوانین در آن مشاهده نشود؛ کاری بسیار سخت و دشوار است. اما نگران نباشید. در ادامه این مقاله قصد داریم تا درباره مالیات و اظهارنامه‌ها بیشتر صحبت کنیم و در نهایت یک راهکار عملی برای تبدیل این کابوس تلخ به یک رویای شیرین ارائه دهیم.

 

 

مالیات چیست؟

 

 

 

به زبان ساده، مالیات بخشی از ثروت یا درآمد اشخاص است که برای تامین هزینه‌های عمومی کشور به دولت پرداخت می‌شود. مالیات یکی از منابع اصلی دولت‌ در بسیاری از کشورهای دنیا است و به موجب قانون براساس اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی و حقوقی پرداخت می‌‌شود. در گذشته‌های دور، دولت یا حکومت هر کشور به موجب قانون بخشی از درآمد اشخاص را دریافت می‌کرد و از آن برای امور جنگی یا اداره کشور استفاده می‌کرد. اما اکنون مالیات علاوه بر منبع درآمدی، یک ابزار برای اجرای سیاست‌های عدالتی و حفظ تعادل در میان اقشار کم درآمد و پردرآمد جامعه است.

 

مالیات‌ها در دو نوع مستقیم و غیرمستقیم دسته‌بندی می‌شوند. نوع مستقیم مالیات‌ها شامل مالیات بر دارایی (ارث) و مالیات بر درآمد می‌شود و هر شهروند ساکن ایران موظف است که مطابق قانون، بخشی از درآمد خود را به دولت پرداخت کند. اما مالیات غیرمستقیم همان ارزش افزوده‌ای است که هنگام خرید کالاها و اجناس به مغازه‌دار پرداخت می‌کنیم. این نوع از مالیات در نهایت توسط تهیه‌کننده اولیه به دولت پرداخت می‌شود؛ که البته تولیدکننده این ارزش افزوده را در قیمت محصول لحاظ کرده و مصرف‌کننده نهایی پرداخت می‌کند.

 

 

اظهارنامه مالیاتی چیست؟

 

 

 

 

محاسبه مالیات هر شخص، به دو شکل علی‌الراس و خوداظهاری صورت می‌گیرد. در روش خوداظهاری شخص حقیقی یا حقوقی به صورت خودکار اعلام می‌کند که در سال مالیاتی چه میزان درآمد و سود داشته است. اما در روش علی‌الراس، خود ماموران مالیاتی به تعیین میزان دارایی‌ها پرداخته و در نهایت مالیات شما را محاسبه می‌کنند.

 

در اظهارنامه مالیاتی، اشخاص موظف هستند که در پایگاه الکترونیکی سازمان امور اقتصاد و دارایی، جداول مربوط به پرداخت‌ها و اطلاعات شرکت را وارد کنند. کوچکترین خطا و اشتباه در این جداول ممکن است که تخطی از قوانین محسوب شده و ماموران اداره مالیات، مدارک ارائه‌شده را کافی ندانند. بنابرین کارشناس اداره امور مالیاتی به شکل علی‌الراس، موظف می‌شود که مالیات پرداختی شما را محاسبه کند. در صورتی که خلافی در اظهارنامه مالیاتی مشاهده شود، طبق قانون جریمه به شما تعلق می‌گیرد. ممکن است برای شما نیز سوال پیش بیاید که چگونه اظهارنامه مالیاتی خود را ارائه کنیم که نه تنها مشمول جریمه نشویم، بلکه حتی در مالیات پرداختی تخفیف دریافت کنیم؟

آیا روشی برای کم کردن مالیات پرداختی وجود دارد؟

 

صاحبان کسب‌وکار درصدد هستند تا به صورت قانونی از تخفیف‌های مالیاتی گوناگون بهره‌مند شوند. از روش‌های بهره‌مندی از تخفیف مالیاتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پرداخت به موقع مالیات
  • ارائه اسناد و مدارک دقیق درباره اطلاعات حقیقی و حقوقی کسب‌وکار و میزان درآمدها
  • قوانین مربوط به معافیت مالیاتی
  • کمک‌های داوطلبانه

و ...

 

هر یک از این روش‌های دریافت تخفیف مالیاتی، دارای اصول و قواعد خاصی است که رعایت آن‌ها ضرورت دارد. در صورتی که در یکی از این اصول اشتباهی صورت بگیرد، سازمان نظارت بر مالیات طبق قوانین مبارزه با پولشویی و ارزش افزوده با شما برخورد کرده و پس از بررسی، خسارات ناشی از جرائم مالیاتی به شما وارد خواهد شد. از آن‌جایی که ممکن است همه افراد به این اصول تسلط نداشته باشند، آموزش‌های ویژه‌ای درباره مالیات و اظهارنامه مالیاتی توسط پرشین حساب تهیه شده است که در ادامه به معرفی بیشتر این آموزش‌ها می‌پردازیم.

 

حسابداران و مالیات

تغییر و تحولات مالی هر شرکت بر کل مجموعه و سایر رقبا تاثیرگذار است و کوچک‌ترین اشتباه در محاسبات، ضررهای عظیمی را بر دوش مجموعه تحمیل خواهد کرد. بنابرین حضور یک حسابدار برای جمع‌آوری اطلاعات مالی شرکت و تدوین برنامه مدیریت منابع مالی نقش به‌سزایی در پیشبرد امور و تصمیم‌گیری مدیران خواهد داشت. یک حسابدار ضمن رسیدگی به اطلاعات مالی مجموعه، موظف است که طبق قوانین به مالیات شرکت نیز رسیدگی کند. آشنایی با زمان و قوانین ارائه اظهارنامه‌های مالیاتی، شناسایی جرائم و شیوه صحیح پر کردن فرم‌های مالیات، از جمله ضرورت‌هایی است که یک حسابدار باید به آن‌ها تسلط داشته باشد؛ در غیر این صورت، کوچک‌ترین اشتباه در این فرایند منجر به ضرر افتصادی و مالی به شرکت خواهد شد. از آن‌جایی که در آموزش عالی کشور ایران توجهی به آموزش‌های مالیاتی نمی‌شود، پرشین حساب، به عنوان اولین مرکز تخصصی آموزش مالیات، اقدام به تهیه دوره‌هایی در خصوص صفر تا صد مالیات کرده است. در این دوره به زبانی ساده، مالیات مورد انتظار سازمان امور مالیاتی کشور را آموزش می‌بینید و نحوه اجرای تکالیف و دستورالعمل‌های مربوط به حوزه شغلی خود را یاد می‌گیرید. یادگیری و آموزش امور مالیاتی برای حسابداران، از جمله مهم‌ترین اصول مدیریت مالی است.

 

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری:

پیاده‌سازی و اجرای اظهارنامه‌های مالیاتی به شیوه درست و اصولی آن کاری بسیار دشوار است. گاهی اوقات کوچکترین اشتباه ممکن است به عنوان تخلف از قوانین مبارزه با پولشویی و ارزش افزوده تلقی شده و جریمه‌های سنگینی برای شما نوشته شود. از آن‌جایی که چیزی تا پایان مهلت ارائه اظهارنامه‌های مالیاتی باقی نمانده است؛ بهتر است که  قواعد مربوط به آن را فرا بگیریم و به شکل اصولی برای پر کردن آن اقدام کنیم. شما از طریق «دوره آموزش صفر تا صد مالیات پرشین حساب» می‌توانید زبان و اصطلاحات مالیاتی را آموزش دیده و برای پر کردن اظهارنامه خود اطلاعات لازم را به دست آورید. این دوره تمامی مباحث مربوط به مالیات را پوشش داده و هر سوالی را که در رابطه با شیوه پر کردن اظهارنامه‌ها ممکن است برای شما پیش آید؛ پاسخ داده است. برای کسب اطلاعات بیشتر یا خرید دوره به وبسایت پرشین‌حساب مراجعه کرده یا با شماره‌های زیر تماس حاصل کنید:

۰۲۱۲۸۱۱۱۲۲۸۰۹۲۱۷۱۱۲۹۸۰

 

کلیدواژه ها:
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top