|
شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹ السبت ٨ صفر ١٤٤٢ Saturday, September 26, 2020
کد خبر: 991391
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۹/۰۵/۱۶ - ۱۸:۵۲
جنگ سردی آغاز نشده؛ غرب در اوراسیا ضعیف شده است
رافائلو پانتوچی در یادداشتی که نشریه 'مرنینگ پست جنوب چین' منتشر کرده، به افول محبوبیت آمریکا در کشورهای اوراسیا پرداخته و نزدیکی تهران، مسکو و پکن را متفاوت از آنچه غرب به عنوان بلوک شرق جدید می‌خواند، ارزیابی کرده است.
آمریکا و اروپا جنگ سردی آغاز نشده؛ غرب در اوراسیا ضعیف شده است
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، رافائلو پانتوچی نوشته است "به راه افتادن یک رویارویی جهانی چون جنگ سرد، نیاز به دو قطب دارد. از نظر غرب محور پکن، مسکو، تهران در حال شکل دادن به قطب مقابل غرب است.... همگرایی آنها در ضدآمریکایی بودن به افزایش نفوذ چین در اوراسیا که پکن مدت‌هاست به دنبال آنست، کمک خواهد کرد... اما آنچه بیشتر شاهد آن هستیم بیش از آن که نمایانگر دو شاخه (دو قطبی) شدن (اوراسیا) باشد، نشانگر یخ زدن تدریجی نفوذ غرب در این منطقه است."

 

رافائلو پانتوچی که این نشریه چینی او را محقق ارشد موسسه رویال یونایتد سرویسز لندن معرفی کرده، در یادداشت خود نزدیک شدن تهران، روسیه و چین را "پدیده‌ای" دانسته که "مدت‌هاست در حال شکل‌گیری" است. حمایت مسکو و پکن از تهران در برابر تحریم‌های آمریکا و در اقدامی دو جانبه، طرح توافق تجاری ۲۵ ساله میان تهران و پکن که این روزها مورد توجه خاص قرار گرفته است.

 

در ادامه این یادداشت آقای پانتوچی چند نمونه از اختلافات سیاسی و مخالفت‌های داخلی میان روسیه، چین و ایران را فهرست کرده تا نشان دهد به زعم او اتحاد ضدآمریکایی این سه کشور لزوما به معنای هم‌پیمانی آنها بر سر همه مسایل نیست. بلکه اختلافات جدی در روابط دو جانبه آنها وجود دارد.

 

به عقیده یادداشت نویس نشریه "مرنینگ تایم جنوب چین"، این اختلاف‌ها میان روسیه و چین و ایران، نشان از شکاف‌های جدی در ائتلاف سه کشور دارد که البته وقتی به مقابله با غرب و در راس آن آمریکا می‌رسد، کمتر نمود می‌یابد.

 

او در پایان یادداشت خود نسبت به تحلیل‌هایی که در رسانه‌های غربی از تشکیل بلوک چین، روسیه و ایران در برابر آمریکا سخن به میان می‌آورند، موضع گرفته و می‌گوید: "ما شاهد آغاز یک جنگ سرد جدید نیستیم، بلکه شاهد افول نفوذ غرب در قلب اوراسیا هستیم".

 

106

 

کلیدواژه ها:
چین  |  اوراسیا  |  غرب  |  آمریکا  |  جنگ سرد  |  روسیه  |  ایران  | 
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top