|
چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ الأربعاء ٥ صفر ١٤٤٢ Wednesday, September 23, 2020
کد خبر: 992021
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۹/۰۵/۲۲ - ۱۶:۱۵
ظریف: کاخ سفید جایگاهی برای استفاده از مکانیسم ماشه ندارد
وزیر امور خارجه گفت: فاجعه انفجار بندر بیروت تمام دنیا را متأثر کرد و در شوک فرو برد،
10 ظریف:  کاخ سفید جایگاهی برای استفاده از مکانیسم ماشه ندارد
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز به نقل از  تسنیم، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران گفت: فاجعه انفجار بندر بیروت تمام دنیا را متأثر کرد و در شوک برد، اما ایالات متحده علی‌رغم کرونا و این فاجعه، تحریم‌های خود را علیه لبنان ادامه می‌دهد.

وی افزود: هر گروهی می‌تواند از این اتفاق بهره‌برداری سیاسی کند که تا الآن موفق نشدند.

ظریف درباره متن پیش‌نویس قطعنامه جدید آمریکا علیه ایران تصریح کرد: دیروز بعدازظهر شنیدیم که اعلام کردند رأی‌گیری را به عقب انداختند و بعد یک قطعنامه کوتاه در چند بند ولی با همان هدف و به‌صورت بسیار موذیانه منتشر کردند.

وی ادامه داد: آمریکایی‌ها تلاش کردند که همان اهداف را در چند بند به نتیجه برسانند که در واقع این کار نشان داد برای شعور اعضای شورای امنیت احترام قائل نیستند و فکر می‌کنند که یک مطلب را اگر از 5 صفحه به 5 سطر کاهش دهند اعضای شورای امنیت فکر می‌کنند که این مطلب تغییر محتوایی کرده است.

وزیر امور خارجه تأکید کرد: این قطعنامه بسیار غیرقانونی است و در واقع از مکانیسم شورای امنیت برای نابودی شورای امنیت می‌خواهند استفاده کنند و من یقین دارم که این قطعنامه نیز رأی نخواهد آورد و حتی تعداد آرای آن نیز بسیار کم خواهد بود و به‌احتمال تقریباً قریب به یقین ما دیگر با قطعنامه جدیدی روبه‌رو نخواهیم بود.

ظریف در واکنش به برخی گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال برداشته شدن بخشی از تحریم‌ها به‌ابتکار انگلیس و فرانسه و آلمان تصریح کرد: اگر چنین طرحی را به آمریکایی‌ها دادند حتماً این طرح به ما داده نشده است، ما هیچ طرحی را که تغییری در برجام ایجاد کند نمی‌پذیریم.

وی همچنین در واکنش به اظهارات اخیر ترامپ مبنی بر به توافق رسیدن با ایران ظرف چند هفته گفت: ایشان سه سال و نیم وقت داشته است و کسی که در این مدت نتوانسته است به توافقی برسد در این چند هفته نیز حتماً نمی‌تواند چنین کاری کند. واضح هست که به آقای ترامپ مشاوره غلط داده می‌شود. همین بخش "اسنپ‌بک" کاملاً نشان می‌دهد که وقتی آقای بولتون با غرور اعلام کرد که "ما از قطعنامه شورای امنیت خارج شدیم و نمی‌توانیم از اسنپ‌بک استفاده کنیم" خیال می‌کرد که می‌توانند با فشار اقتصادی ملت ایران را به زانو در بیاورند.

ظریف ادامه داد: بعد از دو سال و نیم امتحان آن سیاست تقریباً امروز دولت آقای ترامپ به این نتیجه رسیده است که سیاست‌های اتخاذی علیه ایران اشتباه بوده است و باید به تعهدات خود بازگردند و باید خسارات مردم ایران را بدهند و باید شرارت در منطقه را متوقف کنند و آن وقت است که شرایط متفاوت خواهد بود.

ظریف با تأکید بر اینکه آمریکایی‌ها می‌دانند که قطعنامه‌شان رأی نمی‌آورد، ابراز داشت: آنها ادعا کردند بعد از آنکه قطعنامه‌شان شکست می‌خورد، از روش اسنپ‌بک استفاده می‌کنند. روش اسنپ‌بک کاملاً مشخص است. از نظر حقوقی آمریکا هیچ جایگاهی برای اسنپ‌بک ندارد.

وی با یادآوری اینکه سه متحد اروپایی آمریکا هم در جلسه قبلی شورای امنیت سازمان ملل صریحاً اعلام کردند که آمریکا نمی‌تواند اسنپ‌بک را انجام دهد، عنوان کرد: نماینده اتحادیه اروپا که هماهنگ‌کننده برجام است، به‌صراحت اعلام کرد آمریکا حق اسنپ‌بک ندارد. روسیه و چین هم مواضع‌شان کاملاً مشخص است.

وزیر امور خارجه اضافه کرد: از نظر حقوقی، این مسئله آن‌قدر معلوم است که همان روزهای خروج آمریکا از برجام، بولتون که طراح و مهندس خروج ایالات متحده از برجام بود، در پاسخ به سؤالی در مورد استفاده آمریکا از اسنپ‌بک، صریحاً پاسخ داد "ما از این توافق خارج شدیم و این حق را نخواهیم داشت."

ظریف با اظهار اینکه آمریکایی‌ها فکر می‌کردند خروج از برجام و فشار حداکثری، می‌تواند جمهوری اسلامی را ظرف چند ماه از پا دربیاورد، یادآور شد:‌ امروز که در آن سیاست‌شان شکست خوردند، فکر می‌کنند حقوق بین الملل با شکست و بالا و پایین شدن آمریکا تغییر می‌کند و معتقدند می‌توانند اسنپ‌بک را انجام دهند.

وی تصریح کرد: آمریکا اگر اسنپ‌بک را انجام دهد، این کارش هیچ ارزش قانونی ندارد و هر نتیجه‌ای که از این اسنپ‌بک حاصل شود، به‌اذعان همگان بی‌ارزش خواهد بود و هیچ اثری هم نخواهد داشت. چین و روسیه موضع‌شان را اعلام کردند و حتی کشورهای دیگر عضو برجام که متحد آمریکا هستند، علی‌رغم برخی مواضع غیرقابل قبول‌شان این واقعیت را قبول دارند.

کلیدواژه ها:
ظریف  |  لبنان  |  ایران  | 
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top