|
سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ الثلاثاء ١٢ جمادى الثانية ١٤٤٢ Tuesday, January 26, 2021
کد خبر: 993377
نظرات: 6
تاریخ مخابره : ۱۳۹۹/۰۶/۳ - ۱۸:۵۶
ایرام؛ مرکزی در ترکیه برای تجزیه ایران
چند سالی است که یک مرکز ایران‌شناسی در کشور ترکیه تاسیس شده که به نظر می‌رسد به جای ایران‌شناسی، بیشتر به دنبال تجزیه ایران است!
مرکز مطالعات ایرانی آنکارا  ایرام؛ مرکزی در ترکیه برای تجزیه ایران
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، از آنجا که در سیاست، شناخت طرف‌های مقابل از اهمیت ویژه‌ای برخودار است، دولت‌ها مخصوصا دولت‌های قدرتمند با صرف هزینه‌های گزاف، در عرصه سیاست خارجی اقدام به تاسیس مراکز مختلف، برای شناخت صحیح و دقیق از رقبای خود کرده‌اند، که از آنها با عنوان اندیشکده‌ها و یا اتاق‌های فکر یاد می شود.

 

ایران اسلامی با توجه با دارا بودن فاکتورهای مهم جغرافیایی و سیاسی از دیرباز مورد توجه کشورهای مختلف قرار داشته و دولت‌های اروپایی و آمریکایی، مراکز مختلف ایران شناسی تاسیس کردند که برخی از مهم‌ترین آنها به شرح ذیل است:

 

Iran Heritage Foundation ( IHF ) مستقر در لندن

The British institute of Persian Studies ( BIPS ) مستقر در لندن

The Society for Iranian Studies ( SIS ) مستقر در نیویوک

The foundation for Iranian Studies ( FIS ) مستقر در نیویورک مریلند

(Center for Iranian Studles مستقر در آمریکا

The American Institute of Iranian Studies ( AllrS ) مستقر در نیویورک

( CAIS ) The Center for Arab and Iranina Studies مستقر در لندن

 

در یک نگاه کلی مهم‌ترین وظیفه این مراکز جمع‌آوری اطلاعات درباره نقاط ضعف و قوت ایران است. مهم‌ترین بازار مصرف اطلاعات جمع‌آوری شده، مراکز امنیتی هستند که عمق استراتژی‌ها را تعریف و عملیاتی می‌کنند.

 

چند سالی است که یک مرکز ایران شناسی در کشور ترکیه تاسیس شده است. مرکز مطالعات ایرانی آنکارا  (ایرام) یا İran Araştırmaları Merkezi (İRAM) در زبان ترکی یا The Center for Iranian Studies در زبان انگلیسی، با هدف پژوهش دربارۀ ایران و مسایل مربوط به آن  در سال 2016 پایه‌گذاری شده است. دفتر اصلی این مرکز در شهر آنکارا، پایتخت ترکیه قرار دارد و اخیرا شعبه‌ای دیگر در شهر استانبول راه‌اندازی کرده است.

 

اعضای اصلی این مرکز عبارتند از:

احمد ایوسال: رئیس مرکز

حقی ایغور: جانشین رئیس

مراد اصلان: معاون رئیس و مسئول گروه اقتصاد مرکز

اسمائیل ساری: مسئول گروه سیاست خارجی مرکز

مهمت کوچ: مسئول گروه سیاست داخلی مرکز

تورقای شفق : مسئول گروه جامعه و فرهنگ

مشتاق حلو: مسئول گروه شیعه شناس

هادی خدابنده لویی: مسئول گروه مطالعات امنیتی

آلپر توق: مسئول گروه نشر

محمد عبدالمجید: سردبیر گروه نشر

امید باشار: کارشناس ارشد گروه جامعه و فرهنگ

صابر عسگراوغلو: کارشناس ارشد گروه سیاست خارجی

تایلان چوکن اوغلو: کارشناس مطالعات امنیتی

رحیم الله فرزام: پژوهشگر سیاست خارجی

دنیز جانیر پژوهشگر سیاست خارجی

کنان اصلان لی: پژوهشگر گروه اقتصاد

چاغتای بالجی: پژوهشگر گروه مطالعات امنیتی

احمد جاوید ترک اوغلو: پژوهشگر سیاست داخلی

حسرت کارالی: سردبیر

حمید ابراهیمی : سردبیر

سلیمان گونده: مسئول شعبه ایرام استانبول

نورالله گوزجو: دستیار

امینه گوزده توپراق: دستیار سیاست خارجی

عمت الله سروش : دستیار مطالعات امنیتی

اسین ارگین باش: دستیار سیاست داخلی

ارسین چاهموت اوغلو: دستیار مطالعات امنیتی

یاسر راشد: دستیار گروه اقتصاد

عارفه دلی باش : دستیار گروه اقتصاد

امید آیدن: پروهشگر وب

 

تحقیقات این مرکز در چند محور اصلی صورت می‌گیرد: سیاست داخلی، سیاست خارجی، اقتصاد، جامعه و فرهنگ، شیعه شناسی و مطالعات امنیتی

 

ایرام به طور گسترده از دانشجویان ترکیه که سال‌ها در ایران تحصیل و اقامت داشته‌اند، استفاده می‌کند؛ بررسی فعالیت‌های این مرکز نشان می‌دهد که از پشتوانه و حمایت همه جانبه دولت ترکیه هم برخوردار است.

 

بررسی سوابق علمی و پژوهشی اعضای ایرام نشان می‌دهد این مرکز برخلاف اندیشکده‌های مرسوم در سراسر دنیا از خلاء جدی پژوهشی برخوردار بوده و پژوهشگرهای موجود، آشنایی چندانی با تحقیقات سیاسی بر پایه جمع آوری مستندات میدانی و تحلیل مناسب و درست آنها ندارند. جهت گیری‌های کلی در گزارش‌های تدوین شده و یا کتاب های تالیفی به خوبی نشان می‌دهد که خروجی‌های مرکز بیشتر برای جلب رضایت کارفرمایان تدوین شده و جنبه ژورنالیستی داشته و ارزش سیاسی و علمی برخوردار نیستند. طبیعتا تصمیم گیری براساس این گزارش‌ها، از طرف حزب عدالت و توسعه، آنکارا را با اشتباهات فاحش و غیر قابل جبران روبه رور خواهد کرد که نمونه‌های آن در کارنامه 4 ساله این حزب در حوزه سیاست خارجی به خوبی قابل مشاهده است.

 

بررسی های نشان می دهد که این موسسه به ظاهر تحقیقاتی در واقع شعبه علمی وزارت دفاع و امنیت ترکیه موسوم به میت است که ماموریت های تعریف شده در داخل ایران داشته و دارد.

 

با توجه به فعالیت‌ها و مقالات این مرکز، به نظر می‌رسد ایرام اساسا برای حمایت از تجزیه طلبان در ایران تاسیس شده و گزارش های خود را بر این مبنا تهیه کرده است.

 

بر این اساس لازم است که برخی از مسئولین و وب سایت ها خبری و یا موسسات فرهنگی اجتماعی دقت بیشتری در ارتباطات خود با این مرکز داشته باشند.

 

تحلیل محتوای خروجی‌های این مرکز طبیعتا در این مجال کوتاه نمی‌گنجد اما برای نمونه به برخی از گزارش‌ها و مقالات این مرز اشاره می‌شود:

 

نمونه اول

حقی ایغور معاون مرکز در جلسه افتتاح شعبه استانبول ایرام درباره اغتشاشات در ایران مدعی شد:

نمی‌توان عامل این اعتراضات را تنها قدرت‌های خارجی دانست. نابسامانی اقتصاد ایران پس از خروج آمریکا از برجام تشدید یافته است. اعتراض از ویژگی های شاخص ایرانی‌ها بوده است. دولت نیز انتظار چنین اعتراضاتی را داشته است. این حوادث در آینده ادامه خواهد داشت مگر اینکه آمریکا و ایران به یک توافق جامع برسند.

 

نمونه دوم:

تصمیم تهران برای مسکونی کردن جزایر خلیج [فارس]: دلایل و پیامدها با قلم حقی ایغور، در وب سایت دولتی تی آر تی منتشر شده است. این گزارش با ادبیاتی زننده و هتاکانه – موضوع را مورد نقد و بررسی قرار می دهد. این مقاله به صورت مکرر از خلیج بصره به جای خلیج فارس استفاده می کند.

 

نمونه سوم

استفاده بیش از حد از مفاهیم اختلاف برانگیز و قوم گرایانه از قبیل ملی گرایانه فارسی در مقالات مختلف این مرکز. به عنوان مثال «علی تمیزال» در مقالات خود در بخش فرهنگی، چهره های تاریخی ایران‌زمین مانند فردوسی و کورش را نماد فارس‌ها قلمداد می کند. و یا حقی ایغور مقاله ای را با عنوان ملی گرایی پارسی و بحران مشروعیت منتشر کرده که محتوایی تجزیه طلبانه دارد. و یا بارها نقشه های مربوط به ایران تجزیه شده در کنفرانس های این مرکز نشان داده شده است.

 

نمونه چهارم:

دامن زدن به برخی از اعتراضات قانونی و وارونه نشان دادن آنها که در مقاله های مختلف به این موضوع پرداخته شده و کاملا جانبدارانه و متعصبانه با آن برخورد شده است.

 

نمونه پنجم:

سرویس دهی ایرام به بی بی سی فارسی و صدای آمریکا

بی بی سی و صدای آمریکا رسانه‌های دولتی هستند که سیاست های کلی آنها توسط وزارت خارجه انگلیس و آمریکا تنظیم می‌شود.

«مرکز ایرام» همکاری های گسترده ای با این رسانه ها دارد. ایرام از یک سو، ادعا می‌کند که سوءنیتی نسبت به ایران ندارد و از سوی دیگر در حال همکاری با دشمنان ایران، از بی بی سی تا تجزیه طلبان است.

 

106

کلیدواژه ها:
مشاهده نظرات

باید تجارت غیرضرور با ترکیه را کنار بگذاریم

پاسخ

۲

۰

شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:

مشاهده سایر نظرات

آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top