|
یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ الأحد ٢ صفر ١٤٤٢ Sunday, September 20, 2020
کد خبر: 995764
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۹/۰۶/۲۴ - ۱۹:۱۶
رسیدگی به پرونده شکایت ایران از آمریکا در دیوان بین‌المللی دادگستری
دور جدید رسیدگی به پرونده شکایت ایران از آمریکا در دیوان بین‌المللی دادگستری از امروز، دوشنبه ۱۴ سپتامبر در شهر لاهه هلند آغاز شد.
دادگاه لاهه رسیدگی به پرونده شکایت ایران از آمریکا در دیوان بین‌المللی دادگستری
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، وزارت خارجه کشورمان با ثبت دادخواستی در ديوان بين‌المللی دادگستری در سال ۲۰۱۸، از آمریکا به دلیل «اعمال مجدد تحريم‌های یكجانبه اقتصادی و تشدید اقدام‌های محدودكننده عليه دولت، ملت و شركت‌های ايرانی و مغايرت آنها با برخی مفاد عهدنامه مودت ميان دو كشور در سال ۱۹۵۵» شکایت کرده بود.

 

به گزارش تارنمای رسمی سازمان ملل متحد، دیوان بین المللی دادگستری از امروز تا ۲۱ سپتامبر، جلسات استماع عمومی خویش را راجع به «ایرادات مقدماتی» آمریکا برگزار می‌کند. این جلسات به دلیل شیوع ویروس کرونا به صورت ویدئو کنفرانس برگزار می‌شود.

 

پیش از این آمریکا در اعتراض به این دادگاه، لايحه مكتوبی از ايرادات خود را نزد ديوان بین المللی دادگستری ثبت كرده و معتقد بود که این ديوان، صلاحيت پرداختن به موضوع را ندارد. ايران نیز در مقابل با ارسال لایحه مکتوبی به دیوان بین الملل دادگستری، بر صلاحیت این دادگاه تأکید کرده بود.

 

بنابراین ديوان بین المللی دادگستری ابتدا با بررسی لوايح مكتوب ارائه شده و برگزاری جلسات شفاهی استماع، درباره صلاحیت خود تصمیم خواهد گرفت و پس از آن در صورت احراز صلاحيت، وارد رسیدگی ماهوی می‌شود.

 

پیش از این دیوان بین المللی دادگستری دستور موقت خود را در خصوص این پرونده اعلام کرده بود؛ رأیی که به نفع ایران ارزیابی شد. بر اساس این دستور موقت، آمریکا ملزم شده تا در راه انتقال «دارو، تجهيزات پزشكی و دارویی و مواد غذایی» به ايران، مانعی ایجاد نکند. در جریان رسیدگی مقدماتی، قاضی منصوب شده از سوی آمریکا نیز به الزام ایالات متحده به انتقال تجهیزات پزشکی و مواد غذایی به ایران رای مثبت داده بود.

 

با این حال آمریکا به دستور دیوان بین المللی دادگستری بی‌اعتنا بوده است.

 

106

کلیدواژه ها:
لاهه  |  تحریم  |  آمریکا  |  ایران  | 
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top