|
پنج شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ الخميس ٧ جمادى الثانية ١٤٤٢ Thursday, January 21, 2021
کد خبر: 996066
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۹/۰۶/۲۶ - ۲۰:۴۶
از ناتوی عربی علیه ایران تا ائتلاف اسرائیل، امارات و بحرین
دشمنان ایران که هر روز باتبلیغات گسترده‌ای رسانه ای از تشکیل ائتلافی علیه ایران سخن می گفتند، حالا از ناتوی عربی به ائتلاف اسرائیل، امارات و بحرین رسیده اند.
بیس از ناتوی عربی علیه ایران تا ائتلاف اسرائیل، امارات و بحرین
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، اولین سفر دونالد ترامپ پس از به قدرت رسیدن در آمریکا، به عربستان سعودی و جمع کردن رهبران بیش از پنجاه کشور اسلامی در ریاض برای ملاقات با وی بود. در آن زمان آنها اعلام کردند که قرار است یک ائتلاف علیه ایران ایجاد کنند.

 

هیاهوی زیادی راه افتاد ولی مشخص شد تنها خروجی این اجلاس توطئه علیه قطر بود.طبق اظهار نظر ترامپ، در حالی که امیر قطر سر سفره پادشاه عربستان نشسته بود، سعودی ها در حال توطئه علیه او بودند. امری که البته به صورت تاریخی در میان برخی قبایل عرب حوزه خلیج فارس بسیار مرسوم است.

 

همین که سران کشورهای اسلامی از ریاض خارج شدند و برخی هدیه‌های آن‌چنانی چندصد میلیون دلاری خود از عربستان را دریافت کردند، اعلام نمودند که آنها قرار نیست در هیچ ائتلافی علیه ایران شرکت کنند. احتمالا واهمه داشتند اتفاقی که بعدها برای شاهزادگان سعودی و نخست وزیر لبنان رخ داد، برای آنها هم رخ دهد و در ریاض زندانی شوند؛ به همین دلیل همه صبر کردند اول از عربستان خارج شوند، بعد ابراز مخالفت کنند!

 

ترامپ هم میلیارد ها دلار از عربستان سعودی و امارات پول گرفت تا زیرساخت های ایجاد یک ائتلاف علیه ایران را ایجاد کند و تسلیحات مورد نیاز ارتشی که هنوز تشکیل نشده را تامین نماید.

 

هزینه این سفر ترامپ، بر اساس برآورد کارشناسان مختلف چیزی حدود 200 تا 450 میلیارد دلار برای کشورهای عرب حوزه خلیج فارس آب خورد؛ ظاهرا هم در نهایت گردن عربستان و امارات عربی متحده افتاد.

 

وقتی که بحث ایجاد ائتلاف علیه ایران ناکام ماند، بحث دیگری مبنی بر ایجاد ائتلاف کشورهای عربی و یا ناتوی عربی علیه ایران مطرح شد.

 

باز هم قبل از اینکه ناتوی عربی علیه ایران تشکیل شود، آمریکایی ها میلیاردها دلار پول از عربستان و امارات دریافت کردند تا زیرساخت های آن را فراهم کنند و تسلیحات مورد نیاز را تامین نمایند.

 

در نهایت این ناتوی عربی هم کنار ناتو بازی‌های دیگر آمریکا قرار گرفت!

 

به یکباره بحثی به عنوان معامله قرن مطرح شد و بنا بود براساس این طرح کشورهای عربی، اسرائیل را به رسمیت بشناسند و در مقابل جایی برای فلسطینی ها جهت ایجاد یک سرزمین (نه سرزمین اصلی خود) به حساب کشورهای عرب حوزه خلیج فارس خریداری شود و بعد فلسطینی ها به آنجا منتقل شوند.

 

اجلاس عظیمی هم در منامه پایتخت بحرین برگزار شد که در آن تعدادی از وزرای اسراییلی حضور یافتند. برخی وزرا و شخصیت های اسراییلی همچنین به امارات عربی متحده سفر کردند و آنجا نیز به گشت و گذار پرداختند.

 

به هر صورت در نهایت طرح معامله قرن هم ناکام ماند و ترامپ برای اینکه بتواند بگوید کاری انجام داده، امارات عربی متحده و بحرین را وادار کرد که یک معاهده صلح با اسرائیل به امضا برسانند.

 

یک هیایوی بسیار وسیع رسانه ای هم در کنار این ماجرا راه افتاد. البته کسی سوال نکرد که معاهده صلح میان کدام اطراف امضا شده است؟

 

مگر اینها با هم در جنگ بودند که امضای معاهده صلح میان آنها اینقدر اهمیت داشته باشد؟

 

حتی در اوج زمان جنگ های اعراب و اسرائیل، دولت های بحرین و امارات حاضر نشدند با دیگر کشورهای عربی همراهی کنند.

 

آنها همیشه روابط دوستانه ای پشت پرده با اسرائیل داشتند و تنها اتفاقی که رخ داده این است که این روابط علنی شده و حداقل دیگر نمی‌توانند مدعی پشتیبانی از ملت مظلوم فلسطین باشند.

 

بسیار واضح بود که این توافق، آنچنان بر رهبران کشورهای امارات و بحرین تحمیلی بود که خودشان حاضر نشدند در جلسه امضای تفاهم نامه شرکت کنند و وزرای امور خارجه شان را فرستادند؛ چرا که خودشان هم به خوبی می دانند حضور در چنین جلسه ای، در میان ملت های مسلمان و عرب برایشان سنگین تمام خواهد شد.

 

اگر این تفاهم نامه به نوعی برای این کشورها آبرومند بود، قطعا مفاد آن را منتشر می‌کردند ولی مشخص است که آنقدر محتوای آن تو خالی بود که آنها حتی فحوای آن را حاضر نشدند منتشر کنند.

 

جالب تر اینکه اماراتی ها برای اینکه ظاهر سازی کنند، مدتی را به بهانه چانه زنی و بحث و گفتگو صرف کردند اما حکومت بحرین حتی این کار را هم انجام نداد؛ امری که مشخص می‌کند ماجرا برای آنها بسیار عجله‌ای بوده است؛ آنقدر عجله‌ای و تحمیلی که حتی فرصت فکر کردن هم نداشتند.

 

همچنین برای اینکه به نوعی ابهت به این ماجرا بدهند، اعلام می کنند که این توافق برای ایجاد یک ائتلاف علیه ایران است؛ از ائتلاف ناتوی عربی به ائتلاف اسرائیل، امارات و بحرین رسیده اند.

 

به هر صورت آنچه مشخص است این توافق میان دشمنان نبوده بلکه میان رفقای قدیمی ای بوده که در خفا با هم نشست های زیادی داشتند و دیگر امروزه نیاز دیدند آن را علنی کنند.

 

منبع: اسپوتنیک

106

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top