|
یکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ الأحد ١٦ رجب ١٤٤٢ Sunday, February 28, 2021
کد خبر: 996072
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۹/۰۶/۲۶ - ۰۸:۳۰
سابقه هولناک آمریکا در اعدام بی‌گناهان
آمریکایی‌ها که با جنجال رسانه‌ای، اعدام در ایران را محکوم می‌کنند، خودشان سابقه‌ای طولانی در اعدام بی‌گناهان دارند.
اعدام در آمریکا سابقه هولناک آمریکا در اعدام بی‌گناهان
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، از تصويب مجدد قانون مجازات اعدام توسط ديوان عالى آمريكا در سال ۱۹۷۶ تاكنون، قانون فوق به قوت خود باقى است.

 

برخى از آمريكايى‌ها مخالف اين نوع از مجازاتند،‌ با اين حال رئيس جمهورى آمريكا از مدافعان اعدام است و آن را براى مصونيت مردم از گزند تبهكاران ضرورى مى‌داند.

 

پيشينه مجازات اعدام در سرزمينى كه اكنون ”ايالات متحده آمريكا“ نام دارد، به قبل از موجوديت اين كشور برمى‌گردد و سابقه‌ای طولانی و هولناک دارد. تنها چیزی که تغییر کرده، شیوه اعدام است. روزى از طناب دار استفاده مى‌شد و امروز از صندلى الكتريكى و تزريق مرگ‌آور. از آن بدتر اينكه گاهى بي‌گناهى برخى از اعدام شدگان پس از اعدامشان معلوم مى‌شود.

 

به گزارش دویچه وله، گروهی از پژوهشگران آمریکایی پس از بررسی ۷۴۸۲ مورد حکم اعدام در این کشور به این نتیجه رسیده‌اند که چهار درصد محکومان به اعدام بی‌گناه بوده‌اند. آنها می‌گویند که بسیاری از محکومان به حبس ابد به فراموشی سپرده می‌شوند.

 

پژوهشگرانتأکید کرده‌اند که نکته نگران‌کننده در پژوهش آنها عبارت است از اینکه بیش از نیمی از افرادی که به دلیل قتل محاکمه شدند، به اعدام محکوم شده‌‌اند. آنها خاطر نشان کردند با آنکه در بی‌گناهی اغلب این افراد تردید وجود داشته، آنها گناهکار شناخته‌شده و به اعدام محکوم شده‌اند.

 

این پژوهشگران در نهایت تاکید کرد‌ه‌اند که بسیاری از زندانیان که به ناحق قاتل شناخته شده‌اند، نه اعدام شده و نه از زندان آزاد ‌شده‌اند. حکم این افراد به حبس ابد تبدیل شده و آنها در زندان به دست فراموشی سپرده شده‌اند.

 

اما نگاهى به همه‌پرسى‌ها و افكار عمومى مردم آمريكا نكته‌اى در خور توجه را مى‌نماياند. اينكه در ايالت‌هايى مانند تگزاس كه اجراى اعدام سريع‌تر از ديگر ايالت‌هاست،‌ مردم افكار ميانه‌روترى نسبت به اين قضيه دارند. اكثريت مردم آمريكا باور ندارند كه اعدام سبب عبرت گرفتن ديگر مجرمان مى‌شود. ولى روى ديگر قضيه اينجاست كه همين اكثريت، مجازات مدت‌دار را نيز براى يك قاتل جايز نمى‌داند و در قابل اصلاح بودن تبهكاران شك دارد. بيشتر مردم آمريكا معتقدند كه مجازات اعدام مجازاتى عادلانه است.

 

در چنین شرایطی، جنيفر داسكال، از اعضاى سازمان ”نظارت بر حقوق بشر“ معتقدند كه تبعيض‌هاى نژادى باعث مى‌شود كه سياهپوستان بيشتر در معرض اعدام قرار بگيرند. وى مى‌گويد: امكان محكوميت سياه‌پوستان آمريكايى بسيار بيشتر از سفيدپوستان است. قابل توجه‌‌تر اينكه سياه‌پوستى كه يك سفيد‌پوست را كشته باشد، بيشتر از سفيد‌پوستى كه يك سياه‌پوست را كشته باشد، در خطر اعدام قرار دارد.

 

106

کلیدواژه ها:
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
پربیننده جام آر اس اس ادامه
پربیننده های امروز آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top