|
دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹ الاثنين ٢ ربيع الأوّل ١٤٤٢ Monday, October 19, 2020
کد خبر: 996404
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۹/۰۶/۳۰ - ۱۱:۲۴
پیام تهران به واشنگتن: به جامعه جهانی برگرد و دست از راهزنی بردار
سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به اظهارات اخیر پمپئو گفت:‌ پیام تهران به واشنگتن روشن است به جامعه جهانی و به تعهد خود برگرد و دست از یاغی گری، سرکشی و راهزنی بردار.
خطیب زاده پیام تهران به واشنگتن: به جامعه جهانی برگرد و دست از راهزنی بردار
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، سعید خطیب‌زاده سخنگوی دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران روز (یکشنبه) در نشست خبری با خبرنگاران به تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی پرداخت و به سؤالات مطرح شده پاسخ داد.

مهمترین بخش اظهارات سعید خطیب زاده به شرح زیر است:
واکنش ایران به ادعای پوچ آمریکا

مجمع عمومی سازمان ملل
🔸روزهای آتی مجمع عمومی مجازی برگزار و ظریف دوشنبه شب به وقت محلی و رئیس‌جمهور سه‌شنبه سخنرانی خواهد داشت.

درخواست ایران از همه کشورها درباره برجام
🔸برجام توافقنامه‌ای است که یک بار مذاکره، یک بار جمع‌بندی و امضا و مهر و موم شده است. هر اقدامی که بخواهد این مهر و موم را باز کند یعنی پایان برجام.
🔸ما از همه کشورها انتظار داریم به بدیهیات روابط بین الملل و تعهدات حقوقی خود پایبند باشند.

پیشنهاد روسیه برای میانجی‌گری و مذاکره با آمریکا 
🔹ما به نیات دوستان و شرکای خود شک نداریم. آنچه ما به آن با یقین می‌رسیم اقدامات سرکشانه آمریکا بر ضد ملت و دولت ایران است. این تردیدهایی است که به طور جدی به دوستان ما منتقل شده است.

نقش سازمان ملل در جلوگیری از اعمال تحریم‌ها علیه ایران
🔸در موضوع اقدامات یکجانبه آمریکا که برخی برای انتخابات آمریکا و برخی فشار به مردم ایران است، تا به حال همه یکسان عمل کرده‌اند و اعضای غیردائم شورای امنیت، چین و روسیه و ... یکسان عمل کردند و یک جا نه بزرگی که در صورت ترامپ و پامپئو گفته شود که آمریکا دست از رویکرد خود بردارد.

مشروح اظهارات سخنگوی وزارت خارجه را در ادامه بخوانید:
سعید خطیب زداده، سخنگوی دستگاه دیپلماسی در نشست خبری به تحولات اخیر در سیاست خارجی پرداخت و ادامه داد: ظریف گفت‌وگوهایی تلفنی با وزرای خارجه سنت وینست و ارمنستان و همچنین سرپرست وزارت خارجه افغانستان داشت. روزهای آتی مجمع عمومی مجازی برگزار و ظریف دوشنبه شب به وقت محلی و رئیس جمهور سخنرانی سه‌شنبه سخنرانی خواهد داشت.

ادعای پوچ آمریکا 
وی همچنین گفت:‌جهان خیالی پامپئو امن‌تر نخواهد شد. از روزی که تصمیم گرفت در فضای پر مکرر و دروغ وارد شود دنیای ذهنی خود را ناامن کرد. دنیا با اقدامات آمریکا جز جنگ و خشونت و ناامنی به خود ندیده است. میراث شوم سال‌ها حضور آمریکا در مناطق مختلف دنیا به ویژه منطقه غرب آسیا از افغانستان  تا فلسطین مظلوم جز این میراث شکست خورده و خانمان برانداز برای مردم منطقه نبوده است.

خطیب‌زاده افزود: آنچه پامپئو دنبال آن است یک گردن کشی دیگر است. برای آمریکا تصور می‌کنم تلخ ترین روزها و ساعات رقم می‌خورد. انتخاب آمریکا این بوده در طرف اشتباه تاریخ بایستد و وظایف خود را فراموش کرده است. پیام تهران به واشنگتن روشن است به جامعه جهانی برگرد به تعهداتت برگردد و دست از یاغی گری و سرکشی بردار جامعه جهانی تو را خواهد پذیرفت.

سخنگوی وزارت خارجه خطاب به آمریکا گفت که دست از راهزنی هوایی و دریایی و زمینی بردارد، چرا که دوران راهزنی‌ها تمام شده است.

برجام
وی در پاسخ به سوالی عنوان کرد: برجام توافقنامه‌ای است که یک بار مذاکره شده و یک بار جمع بندی شده و امضا شده و مهر و موم شده است، هر اقدامی که بخواهد این مهر و موم را باز کند یعنی پایان برجام ما از همه کشورها انتظار داریم به بدیهیات روابط بین الملل و تعهدات حقوقی خود پایبند باشند.

خطیب‌زاده در پاسخ به سوالی بیان کرد: اگر کسی بخواهد پای خود را از گلیم خود بیرون بگذارد واکنش ما سخت خواهد بود.

پیشنهاد روس‌ها برای انجام میانجیگری و مذاکره با آمریکا
سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره پیشنهاد روس‌ها برای انجام میانجیگری و مذاکره با آمریکا عنوان کرد: ما به نیات دوستان و شرکای خود شک نداریم و گفته شده و منتقل شده است. آنچه ما به آن با یقین می‌رسیم اقدامات سرکشانه آمریکا بر ضد ملت و دولت ایران است این تردیدهایی است که به طور جدی به دوستان ما منتقل شده است.

 نقش سازمان ملل در جلوگیری از اعمال تحریم‌ها علیه ایران
وی درباره نقش سازمان ملل در جلوگیری از اعمال تحریم‌ها علیه ایران بیان کرد: دو موضوع را از هم جدا کنید یکی موضوع برجام و دیگری اقدامات یکجانبه و غیرقانونی آمریکاست. در موضوع برجام تعهدات طرف های مقابل به ویژه اروپایی‌ها به خصوص از روزی که ترامپ تصمیم گرفت از برجام خارج شود به طور فزاینده‌ای انجام نشده است و در این موضوع شفاف و صریح بودیم و چندین بار مکانیسم حل و فصل اختلاف را فعال کردیم و براساس آن اقدامات متناسب خود را در چارچوب بندهای برجام انجام دادیم البته طرف‌های اروپایی تلاش‌هایی کردند که ناکام بوده است و آخرین آن اینستکس بود که آن هم نتوانست انجام شود.

خطیب زاده بیان کرد: در موضوع اقدامات یکجانبه آمریکا که برخی برای انتخابات آمریکا و برخی فشار به مردم ایران است تا به حال همه یکسان عمل کرده‌اند و اعضای غیردائم شورای امنیت، چین و روسیه و ... یکسان عمل کردند و یک جا نه بزرگی که در صورت ترامپ و پامپئو گفته شود که آمریکا دست از رویکرد خود بردارد.

وی گفت که مواضع جمهوری اسلامی و نگاه ایران به تحولات جاری و پاسخ ایران به آنچه در جریان است جزو محورهای سخنرانی ظریف و روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل است. 

سخنرانی ظریف در شورای روابط خارجی آمریکا
سخنگوی وزارت خارجه درباره سخنرانی ظریف در شورای روابط خارجی آمریکا بیان کرد: این امر مرسومی بوده که ظریف به نیویورک سفر می‌کرده در این نشست‌ها شرکت و سخنرانی می‌کرده است و ترس تیم فعلی آمریکا این بوده که صدای رسای ایران به گوش بقیه نرسد و تحریم ظریف هم در همین راستا بود. این گفت‌وگوها و مراودات با مردم و اندیشکده‌های آمریکا همواره بوده است معضل و مشکل فعلی ما دولت و رژیم در کاخ سفید است.

 افتتاح سفارت ارمنستان در سرزمین‌های اشغالی
خطیب‌زاده درباره افتتاح سفارت ارمنستان در سرزمین‌های اشغالی و تاثیر آن بر مناقشه قره باغ بیان کرد: یک رژیم جعلی غاصب در سرزمین‌های فلسطینی‌ها بیش از ۷۰ سال است تعدی می کند و این رژیم غاصب حتی متعلق به آن سرزمین نیست چه برسد به این منطقه تاریخی باستانی. به دوستان در ارمنستان گفتیم و به کاردار آنها اعلام کردیم این رژیم نه در سرزمین اشغالی جایگاهی ندارد نه در اینجا. هیچ مناقشه‌ای در این منطقه نظامی حل نخواهد شد، با دوستان در آذربایجان و ارمنستان در تماس هستیم و نکات خود را گفتیم و همچنان معتقدیم هیچ یک از قدرت‌های فرامنطقه‌ای با حسن نیت حضور ندارند بهترین راه حل، منطقه ای است .

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی عنوان کرد: دولت آمریکا و رژیم فعلی در کاخ سفید هیچ انتخابی ندارد جز اینکه اول از همه به قوانین و نرم‌های بین المللی احترام بگذارد ثانیا اقدامات مجرمانه خود را متوقف و بعد خسارت‌ها به مردم ایران را جبران کند در این مسیر قطعا جامعه جهانی باید در مقابل این اقدامات آمریکا بایستد.

سفر ظریف به اروپا
خطیب‌زاده درباره سفر ظریف به اروپا نیز بیان کرد: سفر ظریف از آفریقا تا اروپا در حال برنامه‌ریزی بوده و مطمنئن نیستیم الان به خاطر کرونا و برخی مسائل لجستیکی به این زودی انجام شود. سفرها و مسائل دیپلماتیک بین کشورها در جریان است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به پرسشی گفت: به چارچوبی که در طرح صلح هرمز بیان کردیم پایبند هستیم.

اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمریکا
خطیب‌زاده در پاسخ به پرسشی درباره اظهارات مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا که گفته فشار حداکثری به ایران باعث شده رفتارهای تحریک آمیز دریایی آن در خلیج فارس محدود و تهران از کسب میلیاردها دلار محروم شود، گفت:‌ عاقلان دانند که فشار حداکثری دائمی آمریکا موفق بوده یا مقاومت حداکثری ملت ایران. عاقلان دانند که این آمریکاست که بعد از ۱۷ سال جنگ و خونریزی در افغانستان می‌نشیند مذاکره می‌کند برای فرار آبرومند از افغانستان یا ایران که همواره در این منطقه خواهد بود. عاقلان دانند که این آمریکاست ک و سر نخواستن آن دعواست که ایران در عاقلان دانند که در سوریه یمن قفقاز و آسیای مرکزی چه اتفاقی

وی بیان کرد: ایالات متحده روزهای تلخی را طی می کند که نتیجه سیاست‌های تلخ رژیم حاکم در کاخ سفید است

آمریکا جز این ادعاهای واهی حرف دیگری نمی‌تواند بزند بلایی بر سر کسانی که در فشار حداکثری با آمریکا بودند چرا شکست خورد.

خطیب‌زاده ادامه داد: این ضرباتی که ناجوانمردانه به خاطر تحریم‌ها به ملت ایران زده شده نه فراموش می‌شود و نه فراموش می‌کنیم که خسارت‌ها را بگیریم و روزی که آمریکا عاقل شود و برگردد به جامعه جهانی و بتواند همه چیز را جبران کند.

مذاکرات با کره جنوبی درباره بازگشت بدهی‌های ایران
وی درباره مذاکرات ایران و کره جنوبی درباره بازگشت بدهی‌های ایران عنوان کرد: ما در مورد سنت سنت و ریال ریال حق ملت ایران محکم ایستادیم، هم با آنهایی که ادعا می‌کنند نمی توانند و هم آنهایی که نمی‌خواهند. امیدواریم به زودی شاهد این اقدام باشیم

خطیب زاده خاطرنشان کرد: تا آن لحظه از تمام توان خود برای حفظ حقوق مردم ایران استفاده می‌کنیم.

 

فارس

کلیدواژه ها:
پیام  |  تهران  |  واشنگتن  | 
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top