|
جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹ الجمعة ٦ ربيع الأوّل ١٤٤٢ Friday, October 23, 2020
کد خبر: 996667
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۹/۰۶/۳۱ - ۲۲:۰۱
جنجال جدید آمریکایی‌ها درباره دور زدن تحریم‌های ایران
وزارت دارایی آمریکا اسنادی درباره تراکنش‌های مالی منتشر کرده که مربوط به دورزدن تحریم‌های ایران است.
دویچه بانک جنجال جدید آمریکایی‌ها درباره دور زدن تحریم‌های ایران
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، این نخستین باری نیست که نام "دویچه بانک" در ارتباط با جنجال‌های مالی بر سر زبان‌ها می‌افتد. این بار اما، موضوع در قیاس با موارد قبلی، ابعاد بسیار پردامنه‌ای دارد.

 

تحقیقات توسط شبکه مقابله با جرائم مالی صورت گرفته است. این شبکه که "فین‌سن" نام دارد، بخشی از وزارت دارايی آمریکاست که مسئولیت نظارت بر تراکنش‌های مالی در جهان را برعهده دارد.

 

در اسناد منتشر شده از سوی "فین‌سن" نام بانک آلمانی "دویچه بانک" در ۶۲ درصد از موارد مربوط به تراکنش‌های مشکوک مالی مشاهده می‌شود.

 

اسناد "فین‌سن" توسط اتحادیه بین المللی روزنامه‌نگاران افشاگر مورد بررسی قرار گرفته است. گفته می‌شود ۴۰۰ روزنامه نگار از ۸۸ کشور جهان برای مدت ۱۶ ماه بر روی این اسناد درز کرده به خارج، کار کرده‌اند. نتیجه این تحقیقات برای نخستین بار از سوی مجموعه انتشاراتی آمریکایی "بازفید" منتشر شده است.

 

تحقیقات عمدتا گزارش‌های بانک‌های مختلف جهان درباره تراکنش‌های مالی را دربرمی‌گیرد. بانک‌ها در سراسر جهان موظف هستند "گزارش فعالیت‌های مشکوک" را در اختیار این نهاد قرار دهند.

 

"فعالیت‌های مشکوک" الزاما به معنای بزهکاری‌های مالی نیست. اما عدم گزارش چنین مواردی از سوی بانک‌ها می‌تواند از منظر حقوقی جرم محسوب شود.

 

براساس تحقیقات صورت گرفته، در بازه زمانی بین سال‌های ۱۹۹۹ تا سال ۲۰۱۷ تراکنش‌های مالی مشکوک به میزان ۲۰۰۰ میلیارد دلار صورت گرفته است. سهم دویچه بانک آلمان از این تراکنش‌های مالی مشکوک بالغ بر ۱۳۰۰ میلیارد دلار می‌گردد.

 

دویچه بانک در سال ۲۰۱۵ برخی از اتهامات ناظر بر فعالیت‌های مشکوک در ارتباط با تراکنش‌های مالی را پذیرفته بود و ۲۵۸ میلیون دلار به علت نقض تحریم‌های آمریکا جریمه پرداخت کرده بود.

 

اسناد نشان می‌دهند که دویچه بانک در فاصله زمانی بین ۱۹۹۹ تا سال ۲۰۰۶ در نقل و انتقال حدود ۱۱ میلیارد دلار پول به نام مشتریان خود از کشورهای ایران، لیبی، سوریه، میانمار و سودان نقش داشته است.

 

بازرسان مالی آمریکا، دویچه بانک را متهم به فعالیت‌‌های ناشفاف مالی کرده بودند. آن‌ها گفته بودند که دویچه بانک از طریق این تراکنش‌های مالی، تلاش برای پنهان کردن نقل و انتقال‌های مالی مشکوک برای افراد و شرکت‌های تحت تحریم‌های مالی داشته است.

 

یکی از سخنگویان دویچه بانک گفته است که پس از روشن شدن موارد مشکوک، این بانک ارتباط خود را با این افراد و شرکت‌ها قطع کرده است.

 

106

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top