|
چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ الأربعاء ١١ ربيع الأوّل ١٤٤٢ Wednesday, October 28, 2020
کد خبر: 996741
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۹/۰۷/۱ - ۱۶:۰۲
فارن پالسی: آمریکا نتوانست جهان را با سیاست فشارحداکثری علیه ایران همراه کند
نشریه فارن پالسی با اشاره به اقدامات یک جانبه اخیر دولت آمریکا علیه ایران، جوانب انزوای واشنگتن در میان متحدانش را بر سر مسئله ایران بررسی کرد.
ترامپ فارن پالسی: آمریکا نتوانست جهان را با سیاست فشارحداکثری علیه ایران همراه کند
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، نشریه فارن پالسی در تحلیلی درباره اقدامات یک جانبه اخیر دولت آمریکا علیه ایران نوشت: تلاش یک جانبه آمریکا برای اعمال تحریم های آمریکا علیه ایران با تاکید قدرت های سازمان ملل بر حمایتشان از توافق هسته ای و رویگردانی آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل از عمل کردن به درخواست مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا برای اعمال تحریم های چندجانبه علیه ایران، از هم گسیخته به نظر می رسد. 
در ادامه این تحلیل آمده است: تقریبا هیچ کسی از مسیر در پیش گرفته شده توسط واشنگتن پیروی نکرد که این شکست اخیر تلاش دولت دونالد ترامپ برای همراه کردن جهان با کارزار فشار حداکثری اش علیه ایران را پررنگ جلوه می دهد. 


فارن پالسی با اشاره به عدم حمایت اعضای توافق هسته ای که از متحدان آمریکا نیز هستند با رویه ای که ترامپ در برابر ایران در سازمان ملل در پیش گرفته است، مطرح کرد: این بن بست سوال های جدید حقوقی و سیاسی درباره این ایجاد می کند که واشنگتن چگونه می تواند به طور یک جانبه و بدون همکاری دیگر قدرت های سازمان ملل تحریم های چندجانبه اعمال کند. همچنین تاکیدی بر این است که چقدر نزدیک ترین متحدان آمریکا از یکجانبه گرایی دولت ترامپ به ستوه آمده اند.
این نشریه علاوه بر این مطرح می کند که برخی مقامات پیشین آمریکا هدف دولت ترامپ از درپیش گرفتن این رویکرد یک جانبه برای اعمال تحریم ها علیه ایران را وارد کردن ضربه نهایی به توافق هسته ای تلقی می کنند تا اگر جو بایدن نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا پیروز شد، مجبور باشد مذاکرات در این باره را از نو آغاز کند. 
بر اساس این گزارش، دولت آمریکا که مدتی قبل در تصویب پیش نویس قطعنامه ای که برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران به شورای امنیت سازمان ملل ارائه داده بود شکست خورد، در چند روز گذشته اعلام کرد که روند بازگشت تمام تحریم های سازمان ملل علیه ایران را که شامل تحریم تسلیحاتی می شود نیز آغاز کرده است. 


آمریکا علیرغم خروجش از توافق هسته ای در سال ۲۰۱۸، استدلالش این بوده است به سبب این که قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت آن را هنوز عضوی از توافق هسته ای معرفی می کند، حق استفاده از مکانیسم بازگردانی تحریم ها علیه ایران را که در توافق هسته ای تنها برای اعضای مشارکت کننده در برجام محفوظ است، دارد. این در حالی است که مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، کشورهای چین،  روسیه،  انگلیس،  آلمان و فرانسه آمریکا را به دلیل صدور فرمان پایان مشارکت در توافق هسته ای از سوی رئیس جمهور این کشور را فاقد جایگاه حقوقی برای استفاده از این مکانیسم و بازگردانی تحریم ها علیه ایران می دانند.

 

ایسنا

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top