|
جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ الجمعة ١٣ ربيع الأوّل ١٤٤٢ Friday, October 30, 2020
کد خبر: 996824
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۹/۰۷/۲ - ۰۹:۱۱
بالاگرفتن تنش میان چین و آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل
ترامپ ویروس کرونا را "ویروس چینی" خواند و به شدت از این کشور و سازمان بهداشت جهانی انتقاد کرد. در مقابل رهبر چین "سلطه جویی" آمریکا را محکوم کرده است.
ترامپ بالاگرفتن تنش میان چین و آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل
به این مطلب امتیاز دهید
2.5% 97.5% بازدید

به گزارش جام نیوز، با سخنرانی تند دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در انتقاد از مدیریت ویروس کرونا از طرف چین، تنش میان دو کشور در جریان نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک بالا گرفته است.

 

رئیس جمهور آمریکا در ویدیوی از پیش ضبط شده‌ای که در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد پخش شد، ویروس کرونا را "ویروس چینی" خواند و به شدت از این کشور و سازمان بهداشت جهانی انتقاد کرد.

 

او با لحنی تند از سازمان ملل متحد خواست دولت چین را در مورد شیوع کرونا و وضعیتی که جهان گرفتار آن شده مسئول بداند.

 

در مقابل شی جین‌پینگ، رئیس جمهور چین در پیام ویدیویی خود هر گونه تلاش برای "سیاسی‌سازی" شیوع ویروس کرونا را محکوم کرد و درباره خطرات "برخورد تمدن‌ها" هشدار داد. او گفت کشورش "قصد ندارد با هیچ کشوری وارد جنگ سرد شود."

 

ترامپ در نطق خود گفت: "ما باید کشوری که افسار این طاعون را به روی جهانیان گشوده، یعنی چین، پاسخگو بشناسیم."

 

او افزود: "چین در اولین روزهای انتشار این ویروس راه سفرهای داخلی را بست، درحالی که اجازه داد پروازها به خارج انجام شود و جهان را آلوده کرد. چین برنامه ممنوعیت سفری که من اعلام کردم را محکوم کرد، درست همان موقع که پروازهای داخلی خود را کنسل می کرد و جلو تردد شهروندان خود را می گرفت."

 

ترامپ که کارنامه اش در مهار همه گیری در آستانه انتخابات آمریکا زیر ذره بین است، اغلب پکن را به سرپوش گذاشتن بر ویروس کرونا متهم کرده و گفته که این کشور می توانست مانع انتشار بیماری شود. چین این حملات را رد کرده و آن را بحثی انحرافی خوانده است.

 

آمار مرگ در اثر ابتلا به این ویروس در آمریکا اکنون از ۲۰۰ هزار نفر گذشته که بالاترین رقم در جهان است و آقای ترامپ خود بارها خطر این ویروس را کمرنگ جلوه داده است. به علاوه او زمانی که ویروس هنوز در آمریکا همه گیر نشده بود تلاش های چین برای مهار آن را ستایش کرده بود.

 

تنش میان آمریکا و چین همچنین به دلیل مسائل دیگر از جمله تجارت، فناوری، هنگ کنگ و برخورد چین با مسلمانان اویغور در استان سین کیانگ این کشور اوج گرفته است.

 

شی که به فاصله کوتاهی بعد از دونالد ترامپ سخنرانی می کرد نسبت به خطرات "برخورد تمدن ها" هشدار داد.

 

او گفت: "ما به کاهش اختلافات و حل مناقشه ها با سایرین از طریق دیالوگ و مذاکره ادامه خواهیم داد. ما فقط به فکر توسعه چین نیستیم و درگیر نبرد برد و باخت نمی شویم."

 

با این حال او در سخنانی که متن آن پیش از سخنرانی سه شنبه منتشر شد در حمله ای به آمریکا گفت که "هیچ کشوری حق سلطه جویی بر امور جهان، به دست گرفتن سرنوشت دیگران یا حفظ مزایای توسعه فقط برای خود را ندارد".

کلیدواژه ها:
چین  |  کرونا  |  آمریکا  |  ویروس  | 
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top