|
دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ الاثنين ٩ ربيع الأوّل ١٤٤٢ Monday, October 26, 2020
کد خبر: 996957
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۹/۰۷/۳ - ۱۲:۰۸
دلار ۲۸ هزار تومانی و ارتباط آن با چین و FATF
دلار در حالی روز گذشته – چهارشنبه ۲ مهرماه ۱۳۹۹ – از مرز ۲۸ هزار تومان عبور کرد که هشدارهایی درباره تداوم روند صعودی دلار مطرح شده است و گمانه زنی‌هایی درباره علت این افزایش نیز شنیده می شود اما تحلیل هایی نیز درباره وجود راهکار برای کنترل قیمت این ارز ارائه شده است که از جمله آنها پیوستن به (FATF) و آزاد شدن منابع ارزی کشور در کشورهای دوست همچون چین است.
دلار دلار ۲۸  هزار تومانی  و ارتباط  آن  با  چین  و FATF
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز،  دلار در معاملات ساعات پایانی بازار غیررسمی ارز از مرز ۲۸ هزار تومان عبور کرد و نگرانی از تداوم روند صعودی قیمت این ارز جدی تر شده است چرا عواملی که موجب تعادل بازار ارز شوند از قدرت چندانی در برابر سیل ورود نقدینگی به این بازار برخوردار نیستند.برخی فعالان بازار می‌گویند بانك مركزی در مقاطع افزایش نرخ ارز با برنامه‌های عملیاتی خود سعی در كنترل و كاهش نرخ دلار می‌كرد؛ اما اكنون به كناری نشسته و بازار ارز را نظاره می‌كند.

 

برخی کارشناسان هشدار می دهند كه اگر بانك مركزیمانع عبور نرخ دلار از ۲۹ هزار تومان نشود، جو روانی ایجاد‌شده در پی عبور نرخ دلار از ۳۰ هزار تومان، پیامدهای مخربی بر اقتصاد کشور خواهد داشت؛ بنابراین توصیه آنها این است كه بانك مركزی ورود كرده و جلوی عبور نرخ ارز از ۲۸ هزار تومان را بگیرد.

 

پیوستن ایران به (FATF) ارزهای بلوکه شده را باز می گرداند

سهراب اشرفی تحلیل گر بازار ارز در این گزارش با اشاره به وعده دوشنبه و گشایش اقتصادی كه پیش‌تر از سوی رئیس‌جمهور بیان شده بود، می‌گوید: نزدیك‌ترین تحلیل‌ها برای گشایش اقتصادی، پیوستن ایران به كارگروه ویژه مالی (FATF) بود.

 

پیوستن ایران به FATF منجر می‌شود كه بسیاری از مشكلات ارزی كشور نیز حل شود؛ بنابراین اگر ایران به سمت این كارگروه ویژه مالی، پالس‌های مثبتی ارسال كند، می‌توان امیدوار بود تا با بهبود وضعیت صادرات كشور و بازگشت ارزهای بلوكه‌شده، بازار ارز در داخل كشور نیز سر‌و‌سامان پیدا كند و احتمالا دلار به وضعیتی بازگردد كه در سال گذشته داشت.

 

چین هم منابع ارزی ایران را آزاد نمی کند

او ادامه می‌دهد: اگر به FATF بپیوندیم، مراودات مالی کشورهای جهان با زمانی ‌كه در FATF نیستیم، متفاوت خواهد بود. دست‌کم كشورهای دوست، منابع بلوكه‌شده ارزی كشور را آزاد می‌كنند؛ اما اكنون كشوری مانند چین، به ‌خاطر تحریم‌ها نیست كه منابع ارزی ایران را آزاد نكرده؛ بلكه نپیوستن ایران به FATF منجر شد تا این منابع در این كشور باقی بماند. حال اگر ما به FATF بپیوندیم، می‌توانیم مراودات اقتصادی خود را به سوی كشورهای دوست ببریم و در نتیجه ثبات پولی را به كشور بازگردانیم.

 

کاماپرس

2025

کلیدواژه ها:
FATF  |  چین  |  اقتصاد  |  جام نیوز  |  دلار  | 
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
پربیننده جام آر اس اس ادامه
پربیننده های امروز آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top