|
جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ الجمعة ١٣ ربيع الأوّل ١٤٤٢ Friday, October 30, 2020
کد خبر: 997282
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۹/۰۷/۶ - ۱۳:۲۱
یک گروه مسلح عراقی از جریان مقتدی صدر جدا شد
گروهی مسلح به نام «تیپ کریم درعم» جدایی خود از جریان صدر و «ادامه فعالیت نظامی علیه حضور امریکایی ها در عراق» را اعلام کرد.
س  یک گروه مسلح عراقی از جریان مقتدی صدر جدا شد
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، ساعاتی پس از موضع گیری «سید مقتدی صدر» علیه حمله هایی که به هیئت های دیپلماتیک خارجی می شود گروهی مسلح به نام «تیپ کریم درعم» جدایی خود از جریان صدر و «ادامه فعالیت نظامی علیه حضور امریکایی ها در عراق» را اعلام کرد.

این تشکل جدید نام یکی از سران جریان صدر را برای خود برگزیده که در درگیری های سال 2004 با نیروهای عراقی کشته شد و در بیانیه خود تأکید کرده که ادامه حمله نیروهای امریکایی در عراق را «تکلیف شرعی و ملی» خود می داند.

منابع نزدیک به جریان صدر و شاخه نظامی آن «سرایا السلام» در گفت وگو با «العربی الجدید» اعلام تشکیل گروهی جداشده از جریان صدر را «بازی سیاسی برای پاسخ به مواضع اخیر صدر» دانسته و تأکید کردند که چنین گروهی وجود خارجی ندارد.

آنها گروه های مسلح تندرو را که متهم اصلی در حملات به سفارتخانه های خارجی هستند عامل چنین شایعاتی می دانند و تأکید می کنند هدف از این شایعه پراکنی ها در تنگنا قراردادن صدر و فضاسازی برای حملات بعدی به هیئت های دیپلماتیک خارجی می دانند.

«حاکم الزاملی»، رئیس سابق کمیسیون امنیت ملی عراق و از سران جریان صدر، نیز تأکید کرد که هیچ شکافی در جریان صدر وجود ندارد و افزود  که اگر چنین شکافی درکار باشد باید در یک کنفرانس مطبوعاتی یا پیام ویدئویی ضبط شود که معلوم شود آنان که جدا شده اند چه کسانی اند وگرنه بیانیه ای که معلوم نیست چه کسی آن را امضا کرده و در شبکه های اجتماعی منتشر شده هیچ اعتباری ندارد.

او افزود که عاملان حملات به هیئت های دیپلماتیک خارجی و به نهادهای حکومتی خودشان پشت این اقدام هستند و می خواهند به این ترتیب بگویند که صدر از مواضع سابق خود عقب نشینی کرده است «اما واقعیت این است که جریان صدر بر اقتدار حکومت و قانون تأکید دارد و در حال حاضر مقاومت سیاسی را پیش گرفته است.

صدر پیش از این بارها بر ضرورت ادغام الحشد الشعبی در نیروهای نظامی عراق تأکید کرده بود.

او پس از بیانیه های ائتلاف فتح و سازمان الحشد الشعبی درباره اعلام برائت از هرگونه حمله به هیئت های دیپلماتیک خارجی، ضمن استقبال از این بیانیه ها، خواستار تشکیل کمیته ای برای شناسایی و محاکمه عاملان این حملات در سقف زمانی مشخص شد.

کلیدواژه ها:
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
پربیننده جام آر اس اس ادامه
پربیننده های امروز آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top