|
شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ السبت ٢ جمادى الثانية ١٤٤٢ Saturday, January 16, 2021
کد خبر: 999250
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۹/۰۷/۲۲ - ۲۰:۵۳
بازار داغ «تقلب» در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا!
در حالی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، ماه‌هاست با رای‌گیری پستی به دلیل احتمال زیاد تقلب در آن مخالف است، هم حزبی‌های او برای کسب رای بیشتر از رای‌گیری پستی افتاده کرده‌اند!
پرچم پاره آمریکا بازار داغ «تقلب» در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا!
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا روند پیچیده‌ای دارد و برخلاف سایر نقاط جهان، ماجرا تنها در یک روز به پایان نمی‌رسد و شمارش آرای مردم و اعلام نتیجه رسمی آن از سوی مقامات زمان می‌برد.

 

به گزارش یورونیوز، یک «روز انتخابات» در این کشور وجود دارد که مردم در اولین سه‌شنبه ماه نوامبر پای صندوق‌های رای به الکترال‌ها رای می‌دهند. الکترال‌ها اصطلاحا نمایندگانی هستند که در مجمع سراسری تعیین رئيس جمهوری به نمایندگی از ایالت خود شرکت می‌کنند.

 

پس از تعیین الکترال‌ها، این افراد در ماه دسامبر گرد هم می آیند تا رئيس جمهوری را تعیین کنند، در واقع انتخاب رئيس جمهوری به شکل کاملا مستقیم از سوی مردم نخواهد بود و مالیات‌دهندگان آمریکایی نمایندگانی از خود را بر‌می‌گزینند تا آنها به جای مردم آن ایالت در کنار دیگر الکترال‌ها فرد مورد نظر هر ایالت را برای تصاحب کاخ سفید معرفی کند.

 

این سیستم از آن رو طراحی شده که بنیانگذاران ایالات متحده نگران بودند شهروندان اطلاعی کافی از برنامه‌های نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری نداشته باشند و به همین دلیل انتخاب خود را به فرد دیگری تفویض می‌کنند.

 

به دلیل این فرآیند انتخاب غیرمستقیم رئيس جمهوری، امکان دارد فردی که در نهایت پیروز انتخابات می‌شود آرای مردمی کمتری نسبت به فرد بازنده به دست آورده باشد. به عنوان مثال در سال ۲۰۱۶ میلادی هیلاری کلینتون حدود ۳ میلیون بیشتر از دونالد ترامپ رای مردمی کسب کرد اما در نهایت این دونالد ترامپ بود که به مدد الکترال‌های ایالتی در آن رقابت پیروز شد.

 

این فرآیند انتخاباتی مخالفانی در آمریکا دارد و حتی برخی خواهان تغییر آن شده‌اند، اما چنین تغییری نیازمند تصویب یک متمم قانون اساسی خواهد بود.

 

اما در کنار این سیستم پیچیده انتخاباتی، امسال بحث مهمتری نیز مطرح است؛ تقلب.

 

استفاده از کلید واژه تقلب در مبارزات تبلیغاتی امسال در آمریکا، در سطوح مختلف سیاسی به شدت افزایش یافته است: موضوعی که می‌تواند نشانه‌ای از طرح‌هایی برای تقلب در انتخابات باشد.


 به گزارش بی بی سی، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در یکی از سخنرانی های خود گفته است: افزایش آراء پستی، تقلب در انتخابات را تسهیل می‌کند و باعث خواهد شد که انتخابات نوامبر به "فاسدترین انتخابات در تاریخ کشورمان" تبدیل شود.


او معتقد است آراء پستی شاید "از صندوق‌های پست دزدیده شوند"، "تقلبی باشند"، "توسط گروه‌هایی در داخل کشورمان جعل شوند" و "شاید توسط میلیون‌ها قدرت خارجی که دوست ندارند شاهد پیروزی ترامپ باشند، جعل شوند."


در مقابل روزنامه نیویورک تایمز در این زمینه نوشت: تابستان 2020 گروهی از مقام‌های سابق دولت آمریکا از تحلیلگران سیاسی، وکلا و روزنامه نگاران، نشست‌های تحلیلی درباره خطرات احتمالی انتخابات ۲۰۲۰  برگزار کردند. در گزارش جمع بندی این نشست ها آمده "ما با احتمال بسیار بالایی ارزیابی می کنیم که انتخابات نوامبر با چشم انداز سیاسی و هرج و مرج حقوقی و قانونی زیادی روبرو خواهد شد. ترامپ احتمالاً قصد دارد نتیجه انتخابات را با ابزارهای قانونی و فراتر از قانون به چالش بکشد."

 

به نوشته یورونیوز، در حالیکه تنها سه هفته تا روز برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا زمان باقیست، تاکنون بیش از ۱۰ میلیون آمریکایی در رای گیری زودهنگام و غیابی این انتخابات شرکت کرده و رای‌ خود را درون صندوق‌ها ریخته‌اند.

 

در حالی که ترامپ به شدت مخالف رای‌گیری پستی است اما هم حزبی‌های او در برخی ایالت‌ها برای کسب رای بیشتر به رای‌گیری پستی روی آورده‌اند؛ در حالی که این شیوه رای‌گیری در آن ایالت غیرقانونی است. طبق قوانین آمریکا، انتخاب شیوه رای گیری بر عهده ایالت‌ها گذاشته شده است؛ موضوعی که در کالیفرنیا منجر به رای‌گیری غیرقانونی را مطرح شده است.


دوین نونس، سیاستمدار جمهوری خواه در ایالت کالیفرنیا در مصاحبه با فاکس نیوز گفت: ما برای پیروزی مجبور شدیم جمع‌آوری آرا از در خانه‌هایی که برای رای گیری حضور پیدا نکرده اند، را انجام دهیم؛ چون این تنها راه پیروزی بود! این عمل در 49 ایالت دیگر ممنوع است.


با این وجود خاویر بکرا، دادستان کل کالیفرنیا در پست توئیتری نوشت: من دستور دادم که این اقدام غیر قانونی(رای گیری پستی) را متوقف کنند.

 


 

بسیاری از تحلیلگران احتمال دادند، تجربه سال ۲۰۰۰ مجددا تکرار شود و منجر به بقای ترامپ در قدرت گردد.

 

براساس قانون آمریکا در صورت بروز اختلاف در میان نامزدهای انتخاباتی، رای الکترال کالج‌ها بی اثر شده و انتخاب رئیس جمهور برعهده نظر دادگاه عالی گذاشته می شود.

 

در این دادگاه تعداد قضات جمهوری‌خواه بیشتر است و به همین دلیل ترامپ تلاش دارد با جنجال و افزایش اختلاف‌ها، کار را به دادگاه بکشاند.

 

106

کلیدواژه ها:
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
پربیننده جام آر اس اس ادامه
پربیننده های امروز آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top