|
دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ الاثنين ١٤ ربيع الثاني ١٤٤٢ Monday, November 30, 2020
کد خبر: 999888
نظرات: 1
تاریخ مخابره : ۱۳۹۹/۰۷/۳۰ - ۱۰:۴۴
رشد اقتصادی بخش غیر نفتی ایران مثبت است
بانک جهانی در گزارش جدید خود از بهبود تدریجی شرایط اقتصاد ایران خبر داد.
نفت رشد  اقتصادی  بخش  غیر نفتی  ایران  مثبت  است
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز،  بانک جهانی در گزارشی با بیان اینکه اقتصاد ایران حدود یک دهه است رشد پایینی را تجربه می کند، از تحریم ها و پیامدهای کرونا به عنوان دلایل نامتعادل بودن اقتصاد ایران نام برده است. این نهاد همچنین با اشاره به کاهش ارزش ریال در هفته های اخیر نوشت این مساله باعث افزایش تورم و آسیب پذیری خانوارها شده است.  

 

وضعیت اقتصاد ایران در مقایسه با بسیاری از کشورهای منطقه خوب است

بانک جهانی با اشاره به تنوع بالای بخش های اقتصادی ایران پیش بینی کرده است رشد اقتصادی امسال این کشور به منفی ۴.۵ درصد برسد که بخش بزرگی از این رشد منفی متاثر از عملکرد بد بخش نفتی است. با این حال این رشد منفی از نرخ های پیش بینی شده برای بسیاری از کشورهای منطقه و جهان کمتر است.

 

به گفته بانک جهانی، رشد بخش غیرنفتی ایران حدود ۱.۱ درصد است. ایران به دلیل تحریم ها و ارتباط کمتر گسترده با کشورهای جهان با شوک خارجی کمتری در زمان کرونا روبرو شده و منابع طبیعی و نیروی انسانی سرمایه های مهم این کشور برای تداوم رشد است.  

 

این نهاد بین المللی با اشاره به کاهش بها و تقاضای نفت در بازارهای جهانی می نویسد: دولت با کاهش درآمدهای نفتی دچار مشکلاتی شده است ما انجام کارهایی نظیر افزایش مالیات ها و صدور اوراق بدهی به تامین مالی دولت کمک کرده است.  این بانک همچنین تأکید کرد که ایران با وجود تحریم‌های آمریکا توانسته است تولید ناخالص داخلی غیرنفتی خود را ۱.۱ درصد افزایش دهد.

 

تورم و کرونا

به گفته بانک جهانی، کاهش ارزش ریال یکی از اصلی ترین دلایل افزایش تورم ماه های اخیر ایران بوده است. تورم ایران تا پایان سال ۲۰۱۹ به ۴۱.۲ درصد رسید که با توجه به افزایش تورم در بخش مواد غذایی و مسکن، طبقات کم درآمد ایران با مشکلات بیشتری مواجه شدند. نرخ مشارکت در بازار کار در نتیجه کرونا و تعطیلی برخی کسب و کارها به ۴۴.۱ درصد کاهش یافت.  

 

بانک جهانی با اشاره به شیوع بالای کرونا در ایران می نویسد: در صورتی که دولت وادار به اعمال مجدد قرنطینه ها شود یا واکسن موثری توسعه پیدا نکند، چشم انداز اقتصاد ایران چندان امیدبخش نخواهد بود. تحریم ها یکی دیگر از عوامل موثر بر عملکرد اقتصاد ایران خواهد بود چرا که در زمان لغو تحریم ها، اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۶ موفق شده بود عملکرد چشم گیری را به ثبت برساند.  

 

ایسنا

2025

کلیدواژه ها:
کرونا  |  جام نیوز  |  نفت  |  تورم  |  ایران  | 
مشاهده نظرات

دلیل اصلی تحریم‌ها جلوگیری از پیشرفت و رشد و گسترش و توسعه و اقتدار ایران است و دقیقا هدف تحریم‌ها محدود کردن و تضعیف ایران است تا غرب همچنان بتواند برتری خود را حفظ کند دموکراسی و حقوق بشر و هسته ای و تمام این مسایل و تبلیغات عظیم و گسترده همه بهانه و تحریف و دروغ هایی است تا غرب با زور و قلدری و توطئه و تبلیقات و تفرقه اندازی تهدید و جنگ و سیاست‌های کثیف شیطانی غیر قانونی و غیر اخلاقی ایران را تضعیف کنند تا با چمبره زدن بر منافع منطقه و حقوق ایران بتوانند قدرت و سلطه خود را حفظ کنند ، این شیاطین هرگز از تحریم‌ها دست نمیکشند زیرا از ضعف اقتدار و سلطه خود واهمه دارند تا زمانی که ایران خود تحریم‌ها را نابود و خنثی کند ، اگر غرب تحریم‌ها را بردارد در همان سال اول با رشد‌های جهشی ۲۰ درصدی و کم ثابقه در دنیا ، ایران زمین تا اسمان تغییر خواهد کرد و به سرعت به رشد و اقتدار خواهد رسید این همان چیزی است که شیاطین دروغ غربی نمیخاهند

پاسخ

۰

۰

شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:

مشاهده سایر نظرات

پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top