بازگشت به نسخه باکیفیت
۱۳۹۹/۰۹/۵ - ۲۱:۰۰
نگرانی درباره وضعیت فعال حقوق زنان؛ ۹۰۰ روز بازداشت بدون محاکمه
فقط چند روز بعد از برگزاری اجلاس ۲۰ کشور صنعتی جهان، دادستانی عربستان سعودی به خانواده «لجین الهذلول»‎ اطلاع داد که محاکمه این فعال حقوق زنان ۹۰۰ روز بعد از بازداشت او برگزار می‌شود.

به گزارش جام نیوز، «لجین الهذلول» در اعتصاب غذا به سر می‌برد و از یک ماه پیش تاکنون هیچگونه ارتباطی با دنیای خارج از زندان نداشته است.

 

سازمان ملل چندی پیش از وضع سلامت او اظهار نگرانی کرده بود. لینا، خواهر این زندانی سیاسی اعلام کرده بود که مقامات سعودی «لجین الهذلول» را برای اعترافات اجباری که در دادگاه علیه او به کار گرفته شود، تحت فشار قرار داده‌اند.

 

خواهر این فعال حقوق زنان سعودی در مصاحبه با گاردین گفته است: «من بسیار نگران نحوه برگزاری دادگاه هستم. همه چیز در پرونده لجین غیرقانونی و ناعادلانه است.»

 

تاکنون چندین بار مقامات قضایی سعودی برگزاری دادگاه «لجین الهذلول» را به تعویق انداخته‌اند.

 

الهذلول در مه ۲۰۱۸، چندین ماه قبل از شناسایی حق رانندگی زنان از طرف پادشاه سعودی، همراه با ۹ فعال حقوق زنان دیگر بازداشت شد. خانواده این زندانی سیاسی می‌گوید مسئولان زندان او را شکنجه داده‌اند. از ۹ فعال بازداشتی دست‌کم پنج نفر آن‌ها همچنان زندانی‌اند.

 

پیش از آغاز اجلاس ۲۰ کشور صنعتی جهان به ریاست عربستان سعودی با موضوع تقویت حقوق زنان، سفیر عربستان در بریتانیا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده بود که پادشاهی سعودی ممکن است فعالان بازداشتی حقوق زنان را «عفو» کند. این درحالی است که این فعالان هنوز محاکمه و طبعاً مجرم شناخته‌ نشده‌اند؛ بنابراین نمی‌توان آن‌ها را به خاطر جرمی که مرتکب نشده‌اند، «عفو» کرد.

 

106