بازگشت به نسخه باکیفیت
۱۳۹۹/۰۹/۹ - ۱۸:۲۳
اعتراض فرانسوی‌ها به خشونت پلیس؛
پلیس همه جا هست، عدالت هیچ‌جا نیست!
جمعی از مردم فرانسه، در اعتراض به ضرب و شتم یک فرد سیاه‌پوست توسط پلیس این کشور و تصویب همزمان یک قانون امنیتی جدید در مورد ممنوعیت انتشار تصویر ماموران پلیس حین انجام وظیفه، دست به برگزاری ده‌ها تجمع اعتراضی در شهرهای مختلف این کشور زدند.

به گزارش جام نیوز، براساس ماده ۲۴ قانون امنیتی جدید فرانسه، متخلفانی که تصاویر پلیس را هم‌رسانی می‌کنند، ممکن است با محکومیت حبس یک ساله و همچنین پرداخت جریمه ۴۵ هزار یورویی روبه‌رو شوند.

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه،‌ انتشار گسترده تصاویری که نمایش‌دهنده رفتار «خشونت‌‌بار» و «تبعیض‌آمیز» ماموران پلیس فرانسه در برخورد مردی سیاه‌پوست بود، طی روزهای گذشته در شبکه‌های اجتماعی جنجال‌ساز شد.

 

پس از هم‌رسانی گسترده این ویدئو، سیاستمداران و چهره‌های معروف فرانسه با ابراز «بهت و ناباوری» از تماشای این تصاویر، رفتار ماموران پلیس را تقبیح و محکوم کردند.

 

اما تصویب همزمان قانون امنیتی جدید که دست کاربران اینترنت و به‌ویژه شبکه‌های اجتماعی را برای انتشار تصاویر پلیس می‌بندد، به بالا گرفتن تنش‌ها در فرانسه در روزهای اخیر دامن زده است.

 

این قانون، هفته گذشته، توسط مجلس ملی فرانسه به تصویب رسید.

 

اگرچه اجرایی شدن این قانون همچنان در انتظار تایید سنای این کشور به سر می‌برد، اما خشم معترضان را در سراسر فرانسه برانگیخته است.

 

به نوشته وب‌سایت شبکه خبری «الجزیره»، برگزارکنندگان تجمع‌های اعتراضی اخیر خواستار حذف ماده یادشده از قانون امنیتی جدید فرانسه هستند.

 

آنها می‌گویند که این ماده منافی «آزادی‌های بنیادین عموم مردم» در جمهوری فرانسه است.

 

رسانه‌های فرانسه می‌گویند که قانون اخیر به پلیس مجوز می‌دهد تا مانع «مستندسازی آزارها» توسط روزنامه‌نگاران و کاربران شبکه‌های اجتماعی شود.

 

تظاهرات علیه خشونت پلیس، پیش از این هم در سراسر فرانسه سابقه داشته است.

 

تظاهرکنندگان، پیش از این، شامگاه جمعه هم به خیابان‌ها آمدند و در حالی‌که پلاکاردهایی در دست داشتند، علیه پلیس فرانسه شعار دادند، از جمله این‌که «پلیس همه جا هست، عدالت هیچ‌جا نیست».

 

106