بازگشت به نسخه باکیفیت
۱۳۹۹/۰۹/۱۰ - ۱۸:۳۹
توییت جنجالی مقام چینی درباره سربازان استرالیایی
توییت یک عکس توسط سخنگوی وزارت خارجه چین درباره بد رفتاری سربازان استرالیایی با غیر نظامیان در افغانستان خبر ساز شد.

به گزارش جام نیوز، ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین در توییتی نوشته است:"از قتل غیرنظامیان و زندانیان افغان توسط سربازان استرالیایی شوکه شدم. ما چنین اقداماتی را شدیداً محکوم کرده و خواستار پاسخگویی هستیم."

 

رسانه‌های استرالیایی گزارش داده که این توییت باعث صدمه به روابط چین و استرالیا شده است. در این توییت، مقام چینی تصویری از یک سرباز استرالیایی نشر را داده که با یک چاقوی خونین، یک کودک افغان را تهدید می‌کند.

 

نخست وزیر استرالیا خواستار عذرخواهی پکن از کانبرا شده است و گفته که چین باید از این پست توییتری ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه "شرمنده" شود.

 

هوا چون اینگ، یکی دیگر از سخنگویان وزارت خارجه چین، انتقاد اسکات موریسون را رد کرده و گفته که استرالیا باید از رفتار نیروهایش در افغانستان "شرمنده" باشد.

 

وزارت خارجه افغانستان با انتشار بیانیه‌ای گفته که تحقیقات در مورد عکس منتشرشده را آغاز کرده و همچنین با دولت استرالیا در مورد "رفتار نامناسب سربازان این کشور با افغان‌ها تحقیقات مشترک را آغاز کرده است."

 

به گزارش بی بی سی، چندی قبل نخست وزیر استرالیا از بدرفتاری سربازان این کشور در افغانستان ابراز تأسف عمیق کرد. تحقیقات ارتش استرالیا نشان داد که آنها در زمان حضورشان در افغانستان در قالب نیروهای ناتو دست کم ۳۹ غیرنظامی و زندانی را به شکل غیرقانونی به قتل رسانده‌اند.

 

در سال‌های اخیر گزارش‌هایی از بدرفتاری و همچنین کشتار غیرنظامیان و زندانیان افغان به دست سربازان استرالیایی منتشر شده است.

 

106