بازگشت به نسخه باکیفیت
۱۳۹۸/۰۷/۱۷ - ۲۰:۳۱
اصرار وزیر خارجه آمریکا به دروغگویی علیه ایران +عکس
وزیر خارجه آمریکا از اتحادیه اروپا خواست تخلیه محموله نفت ابرنفتکش «آدریان دریا ۱» را در سوریه محکوم کرده و تهران را در این رابطه مسئول برشمارند.

به گزارش جام نیوز، مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا در حساب توییتر خود نوشت: «نفت آدریان دریا ۱ در سوریه تخلیه شده است. امری که ثابت می‌کند ایران به بریتانیا و جبل الطارق دروغ گفته است... اعضای اتحادیه اروپا باید این عمل را محکوم سازند، اجرای قانون را تقویت کنند و ایران را مسئول برشمارند.»

 

پومپئو با استناد به تصاویر ماهواره ای شرکت تانکر ترکرز- که نفت‌کش‌ها و ذخایر استراتژیک نفت جهان را ردیابی می‌کند، مدعی است نفت «آدریان دریا ۱» در سوریه تخلیه شده است؛ این در حالی است که این شرکت در توئیتر خود تصریح کرد که وزیر خارجه آمریکا دروغ می گوید.

 

این شرکت آمریکایی با ناصحیح خواندن ادعای پومپئو، در صفحه توئیتر خود نوشت: «این چیزی نیست که ما گفتیم. ما گفتیم انتقال نفت هنوز تایید نشده است. همه چیزی که ما می دانیم این است که [دو کشتی آنقدر به هم نزدیک بوده اند] که خدمه آن ها می توانستند از خوردن قهوه با یکدیگر و بازی با کارت لذت ببرند. برای ترسیم یک خط، دو نقطه نیاز است [یعنی شواهد قطعی لازم است تا ادعایی را ثابت کنیم]. ما باید انتقال نفت [بین دو کشتی] را اثبات و تایید کنیم. این [اقدام پمپئو] ارائه اطلاعات نادرست از برند ما است.»

 

 

تانکر ترکرز در ادامه اعتراض خود به اطلاعات دروغین مایک پومپئو در خصوص نفتکش ایرانی، اعلام کرد که از این پس گزارش‌های خود از آدریان دریا را دیگر در اختیار عموم قرار نخواهد داد و نوشت: «به علت توییت زیر، ما تصمیم گرفتیم که انتشار عمومی اطلاعات مربوط به نفتکش "آدریان دریا 1" را متوقف سازیم. از این به بعد، اطلاعات ما فقط در اختیار اعضای ویژه شرکت قرار خواهد گرفت. این [اقدام پمپئو]، سوء استفاده از برند ما و نابود ساختن اعتبار ما بود. [از مخاطبین خود] عذرخواهی و تشکر می کنیم.»

 

 

پیش از این، علی ربیعی، سخنگوی دولت درباره مقصد و ادعای دولت آمریکا درباره فعالیت «آدریان دریا 1» گفته بود: «مقصد این کشتی را صاحب نفت آن مشخص می‌کند. ما نفت را فروخته‌ایم و اوست که تصمیم می‌گیرد کشتی کجا پهلو بگیرد که با ما نیز این موضوع را چک نمی‌کند اما لازم است باز هم از سیاست‌های غلط آمریکا که به کشورهای مختلف فشار می‌آورد تا این کشتی را در بندرگاه‌های خود نپذیرند و آنان را تهدید می‌کند گلایه کنیم و محکومش نماییم اما همانطور که گفتم ما اطلاعی از مقصد نهایی آدریان دریا نداریم و کشوری که نفت آن را خریده این موضوع را مشخص می‌کند.»