بازگشت به نسخه باکیفیت
۱۳۹۹/۰۴/۱۷ - ۲۰:۳۰
کرونا برای واتیکان هم دردسرساز شد
بخش عمده بودجه واتیکان از طریق بازدید مردم از موزه‌ها تامین می‌شود. حال آنکه کرونا باعث تعطیلی موزه‌ها و مشکلات مالی برای واتیکان شده است.

به گزارش جام نیوز، سخن از کسری بودجه واتیکان در سال جاری می‌رود. گرچه کسری بودجه واتیکان پدیده تازه‌ای نیست، اما شیوع بیماری کووید-۱۹ فشار مالی کم‌سابقه‌ای را به صندوق مالی واتیکان تحمیل کرده است.

 

بر اساس ارزیابی خوآن آنتونیو گوررو آلوز، سرپرست مالی واتیکان این نهاد دینی در سال جاری با کسری بودجه‌ای معادل ۵۳ میلیون یورو روبه‌رو خواهد بود.

 

علت کسری بودجه واتیکان پیامدهای اقتصادی ناشی از شیوع کرونا اعلام شده است. بخش قابل ملاحظه‌ای از درآمد واتیکان از طریق بازدید مردم از موزه‌های واتیکان تامین می‌شود.

 

براساس آمار منتشر شده از سوی سرپرست مالی واتیکان، پرداخت ورودیه از سوی مردم برای بازدید از موزه‌ها سالانه ۱۵۰ میلیون یورو برای واتیکان تولید درآمد می‌کند. این در حالی است که موزه‌های واتیکان در سال جاری بیش از دو ماه تعطیل بوده‌اند.

 

سرپرست مالی واتیکان در ماه مه نسبت به دشواری‌های مالی واتیکان در سال جاری میلادی هشدار داده بود.

 

 علت کاهش درآمد واتیکان تنها برخاسته از پیامدهای اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا نیست. در سال ۲۰۱۵ نیز، واتیکان با کسری بودجه‌ای معادل  ۱۲ میلیون و ۴۰۰ هزار یورو روبه‌رو بود.

 

در همان هنگام، تلاش پاپ برای کاهش هزینه‌ها و متوقف کردن استخدام‌های جدید نیز نتوانست از هزینه‌های واتیکان بکاهد.

 

 اینکه برای مثال شماری از کلیساهای ثروتمند آلمان آنگونه که باید و شاید پول به صندوق واتیکان واریز نمی‌کنند، هم علت دیگری است.

 

106